Logowanie:
Logowanie:

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w Banku!

Departament Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje o kampanii informacyjnej realizowanej przez Związek Banków Polskich pod hasłem „Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w Banku! – Nie pozwól ukraść swojej tożsamości!”.
 
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. 
 
Co robić w przypadku utraty dokumentów?
 
Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:
  1. Zastrzec je w banku – najłatwiej w swoim. Jeżeli ktoś nie ma rachunku powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista: www.DokumentyZastrzezone.pl).
  2. Zgłosić się do najbliższej jednostki policji – tylko jeżeli dokumenty zostały skradzione. 
  3. Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną – w celu wyrobienia nowego dokumentu.
 
Jak to działa? 
Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ. Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (od swoich klientów), a część wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej. Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.
 
Kiedy należy zastrzegać? 
Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.
 
Jakie dokumenty? 
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.
 
Dlaczego należy zastrzegać? 
Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:
  • wyłudzenia kredytów i pożyczek,
  • unikanie opłat,
  • kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych),
  • kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy,
  • zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).
 
 
« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.