Logowanie:
Logowanie:

Harcerstwo w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach

Nadrzędnym celem działania organizacji harcerskich jest wychowywanie młodego człowieka w imię ideałów zawartych w Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim. Jest to więc cel zbieżny z celami wychowawczymi, jakie stawia przed sobą szkoła. To, nad czym w zakresie wychowania chcą pracować nauczyciele i szkolni pedagodzy, jest wzmacniane i utrwalane w trakcie pracy harcerskiej. Oczywiście tylko tam, gdzie drużyny harcerskie będą istnieć… 
 
Praca Nieprzetartego Szlaku to kwintesencja terapii realizowanej w placówkach, do których uczęszczają osoby z różnymi niepełnosprawnościami, przygotowana w najciekawszej dla nich formie. 
Od półtora roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach prężnie działa 89 Wielopoziomowa Drużyna Nieprzetartego Szlaku DREPTACZE. 
 
W dniach 24-25.02.2017 r. harcerze z Ośrodka mieli możliwość wybrać się na „II Chaotyczną Cykoriadę” do Koziegłów, organizowaną przez 3 DHS Chaos i 5 DH Chaosiaki. Było do zupełnie nowe doświadczenie ze względu na pierwsze biwakowanie wśród dużej liczby harcerzy. 
 
Tematem przewodnim była II wojna światowa, tak więc zadania jakie między innymi należało wykonać to:
  • obrona przed Niemcami (paintball),
  • podrobić dokumenty niemieckie (po mieście chodzili Niemcy i sprawdzali dokumenty. Źle podrobione, groziły zakłuciem w kajdany i zabraniem przez Niemców), 
  • namiot z dymem - szukanie zaszyfrowanego tekstu, 
  • pole minowe - wyznaczone sznurkiem pole, z którego należało wyszukać miny, 
  • „prom” – zjazd na linie, 
  • drukarnia – należało złożyć z liter hasło propagandowe,
  • mały sabotaż – malowanie znaku Polski Walczącej na murze ( strażnik chodził wzdłuż muru i pilnował, należało się zakraść).
 
Zbiórki, biwaki rajdy czy też obozy, które dla harcerzy są przygodą życia, dla harcerzy NS są prawdziwą przygodą życia. To w czasie uczestnictwa w takich imprezach mają okazję wykorzystać wszystko, czego nauczyli się w szkole, podczas zajęć warsztatowych a także w praktyce. W nowym miejscu, innej sytuacji bez rodziców i nauczycieli, za to z pomocą drużynowych, oraz kolegów i koleżanek z drużyny. Za sprawą uczestnictwa w przygotowanych specjalnie dla nich zadaniach stają się bardziej samodzielni, zaradni życiowo, przezwyciężają swoje słabości, uczą się zachowań społecznych oraz współpracy w grupie. 
 
tekst: pwd Magdalena Pawłowska, drużynowa 89 WDNS DREPTACZE
zdjęcia: 89 WDNS DREPTACZE
Archiwum
« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.