Logowanie:
Logowanie:

Ważny komunikat dla rolników z terenu gminy Czerwonak

Przypominamy, że w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dn.5.06.2018 r. (Dz.U poz.1339) w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, z dniem 1 stycznia 2019 roku mają Państwo obowiązek posiadania w gospodarstwie następującej dokumentacji:

 

  • Ewidencja zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem – dotyczy gospodarstw o powierzchni równej i powyżej 10ha i powyżej 10 DJP,
  • Maksymalne dawki nawożenia azotem – dotyczy gospodarstw o powierzchni równej i powyżej 10ha i powyżej 10 DJP,
  • Plan nawożenia azotem – dotyczy gospodarstw powyżej 10 ha i obsadzie zwierząt powyżej 60 DJP lub gospodarstwa o powierzchni powyżej 50ha (bez zwierząt, ale uprawiający uprawy intensywne) lub gospodarstwa powyżej 100ha (bez zwierząt i bez upraw intensywnych).

 

Brak powyższej dokumentacji skutkuje nałożeniem przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) kar w wysokości:

  • 500 zł za brak ewidencji zabiegów agrotechnicznych,

oraz

  • 500 zł za brak wyliczenia maksymalnych dawek nawożenia azotem lub planu nawożenia azotem.

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informacje o stwierdzonych uchybieniach u rolników przekazuje do ARiMR, co powoduje dodatkowe sankcje w postaci obniżenia wysokości dopłat bezpośrednich.

W spełnieniu powyższych wymogów, tj. przygotowaniu obowiązujących dokumentów, pomocą służą doradcy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu:

 

1/ poniedziałek, środa, piątek – Leśny Zakład Doświadczalny, ul. Rogozińska 38, Murowana Goślina, 

2/ wtorek, czwartek – ul. Działkowa 2, Czerwonak, godz. 7:00 - 15:00

 

Katarzyna Szczepańska

Doradca WODR Poznań

Murowana Goślina i Czerwonak

Tel. 508753491

Archiwum
« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.