Logowanie:
Logowanie:

Świętowaliśmy 30-lecie samorządności w gminie Czerwonak

W roku bieżącym mija 30 lat od chwili, gdy 8 marca 1990 r. Sejm RP uchwalił ustawę o samorządzie gminnym. O idei wspólnego świętowania jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich i Związku Powiatów Polskich, którzy ogłosili rok 2020 rokiem samorządu terytorialnego.


Również gmina Czerwonak postanowiła włączyć się w ogólnopolskie obchody rocznicowe. W planach była m.in. gala samorządowa, wystawa historyczna, obrazująca życie społeczno-samorządowej naszej gminy na przestrzeni 30 lat oraz zaproszenie młodzieży z gminnych szkół do udziału w konferencji, ukazującej w nowoczesny i ciekawy sposób„na czym polega samorząd”. Obecna sytuacja związana z epidemią nijako wymusiła na organizatorach zmianę planów i poszukiwanie nowej formuły obchodów.

 

Świętowanie urodzin rozpoczęliśmy od akcji sadzenia drzew i zakopania kapsuły czasu. 29 maja na terenie sąsiadującym z Urzędem Gminy obecny wójt Marcin Wojtkowiak oraz wójtowie poprzednich kadencji: Jacek Sommerfeld oraz Mariusz Poznański, a także Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak wszystkich kadencji zasadzili drzewa różnych gatunków. Swoje miejsce znalazły m.in. grab, buk oraz miododajne: złotokap i robinia akacjowa. W imieniu śp. Krystyny Rybki, która sprawowała funkcję Przewodniczącej Rady Gminy w latach 1990 – 1994oraz  1994 – 1998 drzewo zasadziła Ewa Banaszak, wieloletnia radna i obecnie Przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Czerwonak. Mając na uwadze, że obchodzony jubileusz jest świętem nas wszystkich, do symbolicznego sadzenia drzew zaproszono przedstawiciela mieszkańców - panią Martę Fiedler, która w tym roku kończy 30 lat. O tym, że jest to święto całej gminy pamiętano także przygotowując treść tablicy, umieszczonej na odsłoniętym pamiątkowym głazie.
 

Pod pamiątkowym głazem wkopana została „kapsuła czasu”, w której poza gminnymi pamiątkami i majowym wydaniem biuletynu „I wiesz więcej” umieszczono „Listy do Przyszłości”. Do napisania listów zaproszono zarówno dorosłych mieszkańców gminy, jak i młodzież szkolną.  

 

Wszyscy goście poproszeni o zasadzenie  drzew, w tym także Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz mieszkanka Marta Fiedler otrzymali pamiątkowe statuetki, wykonane przez lokalną artystkę Katarzynę Malinowską. Statuetki nawiązują do czerwca polskiego - owada hodowanego na stokach Dziewiczej Góry przez owińskie cysterki dla uzyskania czerwonego barwnika.

 

 

 

 

 

 

Wydział Dialogu Społecznego

« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.