Logowanie:
Logowanie:

Komunikat Zespołu Lekarza Rodzinnego "Pro Familia" z 15 kwietnia

Informacja o działaniu Zespołu Lekarza Rodzinnego „Pro Familia” w Czerwonaku, świadczącego usługi medyczne w zakresie POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) dla mieszkańców gminy Czerwonak w czasie pandemii Covid-19:

 

Zespół Lekarza Rodzinnego „Pro Familia” świadczy podstawowe usługi medyczne w pełnym zakresie w oparciu o cztery placówki, zlokalizowane w Czerwonaku, Owińskach i Koziegłowach (2 miejsca udzielania usług). Obejmuje swoją opieką ponad 23 000 pacjentów. Zespół lekarzy, pielęgniarek , położnych i diagnostów laboratoryjnych pracuje codziennie w godzinach 8.00 – 18.00 od poniedziałku do piątku ( zgodnie z kontraktem z NFZ), załatwiając najpilniejsze potrzeby zdrowotne pacjentów,  w oparciu przede wszystkim o teleporadę.                                                                             

Przypadki, wymagające szczególnej porady są załatwiane przez personel w ośrodkach zdrowia po uprzednim umówieniu telefonicznym lub w domu pacjenta (wymiana cewnika, opatrunki specjalistyczne, iniekcje, wizyty położnej).                                                                                                          

Wszystkie wizyty indywidualne załatwiane są przy zachowaniu bardzo restrykcyjnego reżimu sanitarnego. Dla zachowania ciągłości udzielania usług i nieryzykowania poziomych zakażeń wewnątrzporadnianych, skutkujących kwarantanną całego personelu – w ośrodkach zdrowia, obowiązuje rotacyjny system pracy. Pracują tylko niezbędne osoby na miejscu – zmianowo oraz w ramach możliwości, zdalnie. Laboratorium wykonuje codziennie tylko zlecenia pilne (CITO) pacjentom przed zabiegami operacyjnymi lub konieczne analizy w określonych terapiach. Intensywność pracy i ciągły stres znacznie przekracza normalny tryb. Dlatego też wymagany jest rotacyjny odpoczynek poszczególnych osób z tzw. pierwszej linii.Zespół nasz stosuje się do wszystkich zaleceń ministra zdrowia, inspektora sanitarnego oraz NFZ.

Korzystając z możliwości komputerowej analizy danych , przytaczamy ilość zrealizowanych wizyt lekarsko-pilęgniarsko-położniczych tylko w jednym wybranym tygodniu podczas pandemii w porównaniu ich do lat poprzednich w placówkach Pro Familii:

18 – 25.03.2018 – 2246 porad ambulatoryjnych;  

18 – 25.03.2019 – 2452 porady ambulatoryjne;

18 – 25.03.2020 – 3171 teleporad i 721 porad ambulatoryjnych – razem  3892 porady;

 

Wysoki poziom informatyzacji naszych placówek bardzo dobrze sprawdza  się w czasach pandemii – pacjenci otrzymują recepty przy pomocy SMS, podobnie zaopatrzenie ortopedyczne i medyczne – pieluchomajtki, balkoniki, cewniki, sprzęt stomijny itp.

Teleporady – telefoniczne, skayp, przesyłane zdjęcia oraz bezpośrednie videokonferencje pacjenckie – to nowoczesne technologie, pozwalające na leczenie bez narażania pacjentów i personelu medycznego na wzajemne, poziome zakażenia koronawirusem.

Serdecznie dziękujemy władzom Gminy Czerwonak za przekazanie czterech dodatkowych telefonów dla usprawnienia obsługi  dzwoniących pacjentów w każdym z czterech ośrodków oraz montaż poliwęglanowych osłon w rejestracjach. Specjalne podziękowania należą się też ministrowi Januszowi Cieszyńskiemu, za presję na kompleksową komputeryzację placówek zdrowia. Brak e- zdrowia ( e-recept, e-zwolnień, e-skierowań, e-zleceń) w czasie pandemii skutkowałoby tłumem pacjentów   w poradniach i rozprzestrzenianiem się zakażeń. Dzięki informatyzacji wszystko przebiega bezpieczniej i spokojniej.

Ogromnym problemem dla bezpiecznego udzielania świadczeń jest dotkliwy  brak sprzętu zaopatrzenia osobistego – maseczek, rękawiczek, kombinezonów, fartuchów, okularów, przyłbic, płynów dezynfekcyjnych. Dotychczas otrzymaliśmy z oficjalnego rozdzielnika 6 x 5l płynu do odkażania rąk, 2 paczki maseczek jednorazowych ( 200 sztuk), 1 paczkę rękawiczek nitrylowych (100 sztuk) – na 4 placówki i 62 osoby personelu! Zaopatrzenie  w środki ochrony realizujemy samodzielnie, ponosząc koszty wyższe niż w normalnym trybie – ceny wzrosły nawet o kilkaset procent ( dla przykładu normalnie maseczki kosztują 50-60 groszy za 1 szt. a obecnie 5-9 zł/szt.!A rękawiczki 100 sztuk to koszt ok. 10-11 zł w normalnym czasie  a teraz 30-95 zł!!!). Pozostałe koszty to głównie nietypowe dla POZ zaopatrzenie – kombinezony, okulary, gogle, przyłbice, buty ochronne, ogromne ilości płynów do dezynfekcji oraz maseczki i rękawiczki a także niezliczona ilość rozmów telefonicznych.

 

Informacje, które tu przekazujemy są  reakcja na „hejt”, wylewający się na personel naszych poradni i pewnie nieporadną próba obrony ogromnie zaangażowanych pracowników. Nie jest prawdą, że ośrodki są otwierane tylko  - cytuję: „jak przywożą im żarcie”, które zresztą otrzymujemy dzięki dobrej woli i wspaniałomyślności darczyńców – lokalnych restauracji. Za to serdecznie im dziękujemy, doceniając życzliwość i wsparcie w tych trudnych dla wszystkich chwilach. Dziękujemy także wszystkim darczyńcom – produkującym maseczki, dostarczającym drukowane na drukarkach przyłbice i środki dezynfekcyjne.

Doceniamy wszystkich, którzy dostrzegają  wysiłki personelu ochrony zdrowia na wszystkich poziomach – od POZ do szpitali, ratowników medycznych i innych służb, pracujących dla pacjentów w dobie pandemii – wolontariuszy, radnych, mieszkańców. Ze swej strony pomagamy też w sterylizacji szytych przez wolontariuszy maseczek w naszych autoklawach. Tylko wspólne działania i stosowanie się do reżimów medyczno-sanitarnych pozwoli na wyjście z realnego zagrożenia z jak najmniejszymi stratami.

 

                                                                                          

 Dyrektor Zespołu Lekarza Rodzinnego „Pro Familia” w Czerwonaku

 Jan Krzysztof Flaczyński

Archiwum
« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.