Logowanie:
Logowanie:

Barszcz Sosnowskiego - ostrzeżenie

Przypominamy, że na terenie gminy pojawia się niebezpieczna roślina o nazwie barszcz Sosnowskiego. Kontakt z nią, w obecności światła słonecznego, powoduje oparzenia II i III stopnia. Parzą wszystkie części rośliny! Barszcz Sosnowskiego osiąga często ponad 3,5 metra wysokości! Kwiat jest biały, a jego rozmiar dochodzi do 0,5 m średnicy. Jeden okaz może wytworzyć ok. 40 tys. nasion przenoszonych przez wiatr i wodę, dlatego walka z tą rośliną jest trudna i mało skuteczna.

 

W gminie Czerwonak największe skupiska barszczu znajdują się na przy rowie melioracyjnym ciągnącym się wzdłuż ul. Szkolnej w Czerwonaku oraz w Koziegłowach na os. Karolin przy górce saneczkowej. Pojedyncze okazy pojawiają się w całej gminie. Co roku dokonywane są dwukrotne opryski barszczu związkiem chemicznym, a także wycina się pojedyncze egzemplarze, które wyrosły mimo tego zabiegu.

 

Zalecamy dużą ostrożność oraz unikanie wszelkiego kontaktu z tą niebezpieczną rośliną.

 

W przypadku napotkania barszczu prosimy o informację pod nr. tel. 61 65 44 266 lub na adres milosz.kawala@czerwonak.pl

 

 

Gmina Czerwonak w celu zwalczania barszczu Sosnowskiego od kilku lat w zadaniach dotyczących przetargu nieograniczonego na konserwację zieleni, wyodrębnia jako IV część zwalczanie tej groźnej rośliny na terenach szczególnie mocno przez nią opanowanych pomiędzy ul. Szkolną, ciekiem Kicińskim aż do okolic ul. Marysieńki, ul. Chrobrego oraz przy AKWEN Marinie w Czerwonaku. Przede wszystkim prowadzone jest zwalczanie chemiczne, które ze względu na swój zasięg powierzchniowy przeprowadzane jest pod koniec okresu wegetacyjnego. W pojedynczych przypadkach rośliny wykopywane są wraz z korzeniami, tak, jak to miało miejsce np. za sceną w Karolinie. Wszystkie tereny zostały opryskane chemicznie, a ze względu na opady deszczu pierwszy oprysk dokonany w kwietniu br. okazał się mało skuteczny. W związku z tym dokonano ponownego oprysku w dniu 30.05.2019 r. Ze względu na okres działania preparatu od dwóch do trzech tygodni, rośliny powinny w tym okresie obumierać. Jednym z efektów działania oprysków jest bardzo mocne ograniczenie zdolności kiełkowania nasion, które zdaniem naukowców, utrzymują  przy dogodnych warunkach zdolność kiełkowania nawet do 10 lat. Pomimo działań Gminy i znacznego ograniczenia populacji barszczu Sosnowskiego na terenach komunalnych, walka z ich likwidacją jest bardzo trudna i wymaga długoterminowych działań. Ponieważ roślina ta nie jest zwalczana „z Urzędu”, to obowiązkiem właścicieli nieruchomości, na których występuje, jest zwalczanie jej na własny koszt. Informujemy także, że dopuszczenie do jej rozprzestrzeniania poprzez brak jej zwalczania jest karalne.   

 

 

Archiwum
« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.