• Gmina Czerwonak  Pomaga!

 

W marcu kilkoro mieszkańców gminy Czerwonak odpowiedziało na apel poznańskich szpitali o pomoc w dostarczeniu najbardziej potrzebnych w epidemii rzeczy. Z pomysłem zwrócili się do wójta, radnych, sołtysów i lokalnych społeczników. Odzew był natychmiastowy. - Postanowiliśmy stworzyć stronę na Facebook’u o nazwie „Gmina Czerwonak pomaga szpitalom Poznania” i rozpocząć nasze działania w tym trudnym dla wszystkich momencie. Dzięki sołtysom, przewodniczącym zarządów osiedli, ale także dzięki wsparciu informacyjno-logistycznym Urzędu Gminy Czerwonak przygotowaliśmy 12 miejsc zbiórki w całej gminie - mówi Grzegorz Parszuto, radny, który brał aktywnie udział w akcji. Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać.

 

Tylko w jeden dzień (19 marca) udało się zebrać ok. 400 zgrzewek wody mineralnej, soki i napoje w kartonach, różnego rodzaju pakowanych energetycznych przekąsek: czekolad, batonów i ciastek oraz niewielką ilość rękawiczek i maseczek ochronnych, mydeł w płynie i płynów do mycia, chusteczek nawilżanych, sporą ilość ręczników papierowych oraz papier toaletowy. Zebrane „dary” trafiły już do: Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego, Szpitala Wojskowego przy ul. Grunwaldzkiej  w Poznaniu, Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Rycerskiej oraz kilku Zespołów Ratownictwa Medycznego w powiecie poznańskim.

 

Gmina Czerwonak szyje maseczki dla ratowników medycznych i innych osób, które aktywnie pomagają mieszkańcom naszej gminy. Mamy grupę chętnych mieszkańców, którzy już szyją maseczki z materiału, który udało nam się pozyskać i zakupić. Oczywiście każda osoba zachowuje warunki bezpieczeństwa, a szycie odbywa się w ich prywatnych domach. Zespół Lekarza Rodzinnego Pro Familia sterylizuje  maseczki, których wspólnymi siłami uszyliśmy już ponad 800 sztuk – mówi zaangażowana w akcję przewodnicząca zarządu osiedla Leśnego, Agnieszka Dudziak.

Maseczki trafiają przede wszystkim do instytucji działających na rzecz mieszkańców naszej gminy: ośrodków zdrowia, państwowej i ochotniczych straży pożarnych, ratownictwa medycznego, opiekunek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Gminnej i policjantów i służb ratownictwa medycznego z powiatu poznańskiego.

 

Oczywiście chcemy uszyć jak najwięcej dlatego każdy może dołączyć. Jeśli jesteś osobą, która ma maszynę i chce szyć skontaktuj się z organizatorami przez Facebooka/ Gmina Czerwonak pomaga szpitalom w Poznaniu.

 

Maseczki szyją  z nami:
 

- mieszkańcy gminy

- Koło Gospodyń Wiejskich w Promnicach

- Koło Gospodyń Wiejskich „Potaszanki”

- Grupa Śmigające Szydełka oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół”

- Gminne Przedszkole nr 2 im. Krasnala Hałabały w Koziegłowach

- ZHP Hufiec Czerwonak

- Sołtyski i Przewodniczące Zarządu Osiedli

 

 

https://czerwonak.pl/upload/articles/2020/koronawirus/new/nasz_glos_poznanski.pdf

 

  • Zakład Karny w Koziegłowach dołączył do akcji!

 

Zakład Karny w Koziegłowach postanowił dołączyć do akcji Gmina Czerwonak pomaga szpitalom Poznania. Grupa kilkunastu osadzonych od kilkunastu dni wykrawa i szyje maseczki.

 

Pierwsza partia maseczek została już w piątek, tj. 17 kwietnia br., przekazana na ręce p. Agnieszki Dudziak – koordynatora akcji szycia maseczek w Gminie Czerwonak. Zespół gminnych koordynatorów przekaże je do najbardziej potrzebujących na terenie naszej gminy. Te kilkaset sztuk maseczek, to efekt pracy skazanych, którzy kilka dni temu, właśnie po instruktażu p. Agnieszki, rozpoczęli pracę. Początki były trudne, ale warto było. Skazanych cieszy fakt, że mają możliwość świadczenia konkretnej, rzeczywistej pomocy. Uszyte przez nich maseczki trafią do najbardziej potrzebujących.

17 kwietnia funkcjonariusze Zakładu Karnego w Koziegłowach przekazali Stowarzyszeniu „Dzieciaki Chojraki”, działającemu przy Szpitalu im. K. Jonschera w Poznaniu, pierwszą partię 4 tys. wykrojów maseczek, które po uszyciu, trafią do podopiecznych Stowarzyszenia.

Akcja szycia maseczek trwa nadal, a rąk do pracy przybywa. W sytuacji, kiedy wszyscy walczą z rozprzestrzenianiem się epidemii i zaczyna brakować środków ochrony osobistej, nie można stać bezczynnie. Dlatego, Służba Więzienna zaangażowała się w działania pomocowe w czasie walki z epidemią.

 

 

 

Zakład Karny w Koziegłowach