Logowanie:
Logowanie:

CRDL - Dźwięk za dotknięciem

W opiece zdrowotnej prowadzone są nieustanne poszukiwania rozwiązań , które umożliwią kontakt z osobami z demencją, autyzmem lub niepełnosprawnością intelektualną. CRDL pomaga przełamać izolację ludzi, gdy normalna rozmowa nie jest już możliwa. Instrument umożliwia kontakt, w którym użytkownicy mogą uczestniczyć na równych zasadach, niezależnie od ich zdolności poznawczych. Każdy uczestnik ma szanse inicjowania kontaktu i wpływania na interakcję. 

 

CRDL został stworzony przez projektantów Dennisa Schuivensa i Jacka Chena, podczas swoich badań stwierdzili, iż ludzie z demencją, alzhaimerem są bardzo wrażliwi na bodźce dynamiczne, na rzeczy które się zmieniają (akcja-reakcja).

Na tym właśnie bazuje CRDL: dotyk jest bliski, intymny i osobisty, łączy dosłownie ludzi. Z kolei dźwięk i muzyka to sposób na przywołanie wspomnień (pamięć słuchowa u osób z demencją pozostaje przez długi czas nienaruszona). CRDL to interaktywny instrument opieki zdrowotnej.  Instrument wykonany z wysokiej jakości litego drewna szlachetnego łączy zabawny, organiczny design z inteligentnym oprogramowaniem. Elektronika jest ukryta w drewnianej obudowie, dzięki czemu technologia produktu pozostaje niewidoczna. Brak przycisków, sznurków, świateł i wtyczek. Nacisk kładziony jest na prostotę, aby wygląd nie odwracał uwagi od tego co najistotniejsze -interakcji. Ponad to osoby starsze często boją się nowoczesnej technologii a kształt drewnianej kołyski zachęca do dotyku i zwiększa wrażenia zmysłowe.
Instrument reaguje na intensywność i częstotliwość dotyku. Przywołuje dźwięki natury (morze, ptaki, świerszcze), miasto (tramwaj, dzwonek rowerowy, dzwon kościelny), dźwięki zwierząt lub dźwięki z instrumentów muzycznych lub z życia codziennego (czajnik, filiżanki kawy) – można dodać własne dźwięki na kartę pamięci.  Interakcja zaczyna się, gdy dwoje użytkowników umieszcza jedną rękę na CRDL i tworzy obwód, dotykając się nawzajem. CRDL rozpoznaje sposób, w jaki ludzie dotykają się nawzajem i przekłada te akcenty na dźwięk, tzn. trzymanie, pocieranie, tykanie lub łaskotanie. Używając ludzkiego ciała jako pewnego rodzaju kontrolera, użytkownicy nie „bawią się” w instrument, ale raczej siebie nawzajem. Użytkownicy grają ze sobą. Obwód można rozszerzyć, dodając ludzi do kręgu, tak jak linki w łańcuchu. Każdy uczestnik ma takie same możliwości wpływania na interakcję.  Istnieje 25 zaprogramowanych dźwięków, użytkownicy mogą również dodawać własne dźwięki na karcie SD. CRDL może być używany zarówno w trybie 1-w-1, jak i grupie, dodając więcej uczestników obwodu jako łącza w łańcuchu.

 

Zakup pierwszego takiego sprzętu w Polsce, na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej w Owińskach, był możliwy dzięki środkom od sponsora – pana Hansa Yorga Otto oraz wsparciu strony holenderskiej i pomocy Pana Fritsa Colenbrander.

 

 

Telewizja STK o CRDL: sprawdź

 

Telewizja TVP o CRDL: sprawdź

 

 

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Owińskach

Archiwum
« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.