Logowanie:
Logowanie:

Przypominamy, że na terenie gminy pojawia się niebezpieczna roślina o nazwie barszcz Sosnowskiego. Roślina ta osiąga często ponad 3,5 metra wysokości! Kwiat jest biały, a jego rozmiar dochodzi do 0,5 m średnicy. Jeden okaz może wytworzyć ok. 40 tys. nasion przenoszonych przez wiatr i wodę, dlatego walka z tą rośliną jest trudna i mało skuteczna.

Barszcz Sosnowskiego jest silnie toksyczny. Włoski na łodygach i liściach barszczu wydzielają parzącą substancję, która zawiera szkodliwe substancje uaktywniające się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstanie pęcherzy, niegojące się rany, długo niezanikające blizny. Do poparzenia przez barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej.

 

Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać również:

- podrażnienia dróg oddechowych,

- nudności,

- wymioty,

- bóle głowy,

- zapalenie spojówek.

 

W gminie Czerwonak największe skupiska barszczu znajdują się na przy rowie melioracyjnym ciągnącym się wzdłuż ul. Szkolnej w Czerwonaku oraz w Koziegłowach na os. Karolin przy górce saneczkowej. Pojedyncze okazy pojawiają się w całej gminie. Co roku dokonywane są dwukrotne opryski barszczu związkiem chemicznym, a także wycina się pojedyncze egzemplarze, które wyrosły mimo tego zabiegu.

 

Zalecamy dużą ostrożność oraz unikanie wszelkiego kontaktu z tą niebezpieczną rośliną. Najlepiej nie zbliżać się do niego i nie dotykać.

 

Jeśli jednak doszło do kontaktu z rośliną, trzeba niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin (promieniowanie ultrafioletowe  zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn). Warto skorzystać z pomocy lekarskiej.

W przypadku napotkania barszczu prosimy o informację pod nr. tel. 61 65 44 266 lub na adres malgorzata.szymczak@czerwonak.pl

 

Gmina Czerwonak w celu zwalczania barszczu Sosnowskiego od kilku lat w zadaniach dotyczących przetargu nieograniczonego na konserwację zieleni, wyodrębnia jako IV część zwalczanie tej groźnej rośliny na terenach szczególnie mocno przez nią opanowanych pomiędzy ul. Szkolną, ciekiem Kicińskim aż do okolic ul. Marysieńki, ul. Chrobrego oraz przy AKWEN Marinie w Czerwonaku. Przede wszystkim prowadzone jest zwalczanie chemiczne, które ze względu na swój zasięg powierzchniowy przeprowadzane jest pod koniec okresu wegetacyjnego. W pojedynczych przypadkach rośliny wykopywane są wraz z korzeniami, tak, jak to miało miejsce np. za sceną w Karolinie. Jednym z efektów działania oprysków jest bardzo mocne ograniczenie zdolności kiełkowania nasion, które zdaniem naukowców, utrzymują  przy dogodnych warunkach zdolność kiełkowania nawet do 10 lat. Pomimo działań Gminy i znacznego ograniczenia populacji barszczu Sosnowskiego na terenach komunalnych, walka z ich likwidacją jest bardzo trudna i wymaga długoterminowych działań. Ponieważ roślina ta nie jest zwalczana „z Urzędu”, to obowiązkiem właścicieli nieruchomości, na których występuje, jest zwalczanie jej na własny koszt. Informujemy także, że dopuszczenie do jej rozprzestrzeniania poprzez brak jej zwalczania jest karalne. 

 

 

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

Archiwum
« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.