Logowanie:
Logowanie:

Mszą świętą w kościele w Owińskach oraz złożeniem kwiatów pod tablicami pamiątkowymi uczciliśmy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

79 lat temu, 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę zostali w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Ofiarami było co najmniej 21 tys. obywateli Polski.

 

W tym roku mija także 9 lat od Katastrofy Smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. podczas podejścia do lądowania na lotnisku w Smoleńsku katastrofie uległ samolot Tu-154, którym podróżowała polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W katastrofie zginęło 96 osób, a wśród nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.

 

 

W gminie Czerwonak wydarzenia te uczciliśmy Mszą św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz tragicznie zmarłych ofiar katastrofy smoleńskiej, która odbyła się w sobotę 13 kwietnia 2019 r. o godzinie 18:00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach. Uczestniczyły w niej władze gminy, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Czerwonak oraz mieszkańcy. Po Mszy św. nastąpiło złożenie wiązanek okolicznościowych oraz zniczy pod tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, wmurowanymi w ścianę kościoła.

 

 

UG Czerwonak

 
 
« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.