Logowanie:
Logowanie:

Tak świętowaliśmy rocznicę Powstania

Z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Wójt Gminy Czerwonak oraz Gminny Ośrodek Kultury Sokół zaprosili mieszkańców do Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach na widowisko multimedialne. Po koncercie wzdłuż ul. Piłsudskiego odbyło się efektowne „racowisko”.

 

Ideą koncertu "Paderewski All Inclusive" było przedstawienie najważniejszych - z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości - momentów z życia wybitnego męża stanu i artysty - Ignacego Jana Paderewskiego. Kanwą opowieści były „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton. Ważnym momentem widowiska było przedstawienie np. fragmentu zainscenizowanego recitalu Paderewskiego przed prezydentem Thomasem Woodrowem Wilsonem. To właśnie o tych koncertach napisał Norman Davies: „(…) dzięki koncertom, jakie dawał w Białym Domu Ignacy Jan Paderewski, wpisał na swoją listę niepodległość” (lista 14 punktów, przedstawionych w Kongresie USA, dotyczących przyszłego pokoju w Europie po I wojnie światowej). Historia została ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji (wykonanie utworów, aktorzy, narracja) oraz współczesny komentarz rapera, który w improwizowany sposób komentować będzie dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego.

 

 

 

 

 

Po koncercie przeszliśmy w kierunku ronda powstańców Wielkopolskich oraz ulicy Piłsudskiego, gdzie uczciliśmy pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, zapalając race. W tym roku zapłonęło ich aż 500. Organizatorem wydarzenia był @FyrtelPółnoc we współpracy z Urzędem Gminy Czerwonak.

 

 

 

 

 

« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.