Logowanie:
Logowanie:

Uroczystość upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Czerwonak

Niemal równo w setną rocznicę kończącego Powstanie Wielkopolskie rozejmu w Trewirze, mieszkańcy, w tym potomkowie Powstańców związanych z gminą Czerwonak, zebrali się w Czerwonaku.

 

17 lutego w miejscu, upamiętniającym bohaterów zwycięskiego zrywu – tuż pod powstańczym muralem oraz przy głazie zdobionym replikami broni z okresu Powstania Wielkopolskiego, spotkali się: przedstawiciele samorządu gminnego: wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak, Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Skrzekut, radni i sołtysi, liczna reprezentacja harcerzy, młodzież, w tym poczty sztandarowe z gminnych Szkół Podstawowych oraz przedstawiciele rodzin powstańczych.

 

Wartę honorową pełniły służby mundurowego: przedstawiciele Zakładu Karnego w Koziegłowach, Straży Gminnej oraz harcerstwa.

 

Po okolicznościowych przemówieniach, odśpiewaniu hymnu państwowego, odczytaniu rozkazu harcerskiego, modlitwie za poległych oraz złożeniu wiązanek i zniczy pod tablicą, na której upamiętniono kolejne nazwiska bohaterów, uczestnicy wysłuchali krótkiej prelekcji w wykonaniu historyków wojskowości z Poznania.

 

Warto zaznaczyć, że głaz, na którym umieszczono tablicę dodatkowo zdobią dwie repliki broni z twardego drewna i metalu, wykonane ręcznie przez pracownika CRKF AKWEN Pana Mariana Klessę z pomocą Pana Sławomira Matelskiego i Pana Jaromira Korty.

 

 

Oto nazwiska Powstańców Wielkopolskich, związanych z gminą Czerwonak:

 

LEON LEWANDOWSKI

ANDRZEJ ANTONIAK

KONSTANTY KUBICKI

JAN GAJEWSKI

JAN WIEŃĆ

PIOTR JACKOWIAK

ANTONI PIOTROWSKI

ANTONI KORTUS

WINCENTY BANACH

KAZIMIERZ MEYER

WŁADYSŁAW OPOROWSKI

FRANCISZEK ERYŃSKI

WŁADYSŁAW PRZYBYŁOWICZ

WINCENTY DERA

STANISŁAW KONIECZNY

WOJCIECH STACHOWIAK

WALENTY STACHOWIAK

STANISŁAW STELMACH

RAJMUND TERCZEWSKI

MARCIN GLAPA

FRANCISZEK WOLNIEWICZ

WACŁAW KALISZAN

MICHAŁ RATAJCZAK

STEFAN SEKRETARCZYK

EDWARD GĄSIOREK

MICHAŁ RĄCZKIEWICZ

 

W bieżącym roku dopisanych zostało 8 nazwisk. Lista powstańców, których nazwiska pojawiły się na tablicy pamiątkowej, nie jest listą zamkniętą. W przyszłości będzie można do niej dopisywać nazwiska powstańców ustalone w następnych latach. Warunkiem umieszczenia nazwiska na tablicy jest przedstawienie dokumentów potwierdzających uczestnictwo w Powstaniu Wielkopolskim oraz powiązanie powstańca z terenem gminy Czerwonak.

 

 

Wydział Dialogu Społecznego

« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.