Logowanie:
Logowanie:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w gminie Czerwonak

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której sztab mieścił się w Koziegłowach, zagrała już po raz trzynasty. W tym roku jednak swoim zasięgiem objęła także pozostałe miejscowości gminy. Finałowe imprezy odbyły się nie tylko w Koziegłowach, ale również w Szkole Podstawowej w Owińskach, na plaży Tropicana, na polu golfowym w Trzaskowie oraz jak zwykle w Traperskiej Osadzie w Bolechówku. W organizację włączyła się rekordowa liczba darczyńców. Wsparło ją około stu przedsiębiorców z terenu gminy oraz wielu mieszkańców. Na orkiestrowych scenach wystąpiły zespoły muzyczne i taneczne, co istotne, związane z naszym terenem. W Koziegłowach jak zwykle wielki aplauz wzbudziły występy przedszkolaków z Gminnego Przedszkola Krasnala Hałabały  oraz seniorów z GOK „Sokół”. Sporą publikę zgromadziły pokazy taneczne w wykonaniu tancerek ze Szkoły Tańca Moniki Pyś. Jak zwykle do tańca zachęcał niezawodny zespół Miraż. Po raz pierwszy swoje koncerty zagrali: także zespół Bilokacja, ze znaną w Koziegłowach już solistką Martą, skrzypaczka Joanna Grutzmann- Łatka oraz wokalistka Cecylia Sobczak. Ogromne emocje wzbudziły, odbywające się co godzinę, licytacje. Nic zresztą dziwnego, gdyż licytowane były: gadżety orkiestrowe, zaproszenia do lokalnych restauracji, obrazy, vouchery na przeróżne usługi, sprzęt sportowy, przedmioty artystyczne. Były także zaproszenia na loty motolotnią, przejażdżki pięknymi samochodami, a nawet tygodniowy pobyt w Kołobrzegu. Najbardziej zacięte licytacje dotyczyły jednak gadżetów sportowych. Najwyższą cenę osiągnęła koszulka Jana Bednarka (1900 zł), zainteresowanie wzbudziły rękawice bokserskie Mameda Chalidowa,  wielu amatorów miały też piłki z podpisami piłkarzy Lecha oraz trenera reprezentacji Jerzego Brzęczka. Wysoko licytowane były też  złote serduszka, z których jedno osiągnęło cenę 1600 złotych. Jak co roku była też loteria, w której każdy los wygrywał. Wygrać można było okulary przeciwsłoneczne, torby na zakupy, ozdobne świece, książki, kalendarze, słodycze, artykuły gospodarstwa domowego i wiele, wiele innych drobiazgów.

 

Pogoda tym razem dopisała i mieszkańcy gminy już od godzin porannych odwiedzali różne miejsca. W Koziegłowach odbył się orkiestrowy bieg towarzyski i turniej piłkarski dla najmłodszych, w Bolechowie dzieci mogły spotkać się ze zwierzętami i przejechać psimi zaprzęgami, w Trzaskowie golfiści rozegrali turniej. A na Tropicanie spotkali się amatorzy zimowych kąpieli.  W szkołach w Koziegłowach i Owińskach na gości czekała grochówka, chleb ze smalcem, gorące bułeczki. Były najróżniejsze ciasta, oczywiście z kawą w komplecie. Ponadto w Koziegłowach można było zasięgnąć porady kardiologa, dietetyka, zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, masę ciała. Pod okiem strażników gminnych można było również sprawdzić swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Znakomicie sprawdziła się sąsiedzka wymiana książek oraz nauka szydełkowania. Masa atrakcji czekała na dzieci: było malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, baloniki – zwierzątka, warsztaty plastyczne, no i cukrowa wata, po którą ustawiała się długa kolejka. A młodzież mogła się zmierzyć z wirtualna rzeczywistością.

 

Nie zawiodła też Ochotnicza Straż Pożarna, która na boisku przed szkołą w Koziegłowach prezentowała swój sprzęt oraz przygotowała specjalne pokazy ratownicze.

Gośćmi specjalnymi tegorocznego finału byli znani sportowcy - Szymon Ziółkowski i Tomasz Kaczor, z którymi każdy miłośnik sportu mógł porozmawiać i zrobić sobie fotkę.

Od samego rana na ulicach wszystkich miejscowości pojawiło się 45 wolontariuszy z puszkami, które wypełniały się w zawrotnym  tempie. Byli też mieszkańcy, którzy pojawili się w szkołach ze swoimi słoikami, wypełnionymi zbieranymi przez cały rok grosikami. W sumie udało się zebrać niebagatelną kwotę 116 095,35 złotych! Liczenie pieniędzy rozpoczęło się już o godzinie 13 a zakończyło  krótko przed północą. A dodać należy, że „bankierów” było wielu.

 

Mieszkańcy gminy po raz kolejny pokazali swoje wielkie serca, za co należą im się słowa uznania i szacunek. Na uznanie zasłużyli też organizatorzy finałowych imprez, którzy od lat poświęcają swój czas i energię, aby nie tylko zbierać środki na rzecz Orkiestry, ale także przyczyniać się do sąsiedzkiej integracji.

 

 

Hanna Kościelska

« poprzedni | następny »
« wróć

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji naszego serwisu zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.