Skąd ta data?

20 maja został ustanowiony Światowym Dniem Pszczół przez ONZ – w 2018 roku, z inicjatywy Słowenii. Data ta została wybrana nieprzypadkowo – to rocznica urodzin Antona Janšy, słoweńskiego pszczelarza i malarza, prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.

 

Pszczoły są zagrożone wyginięciem

Każdy z Nas wie, że pszczoły są bardzo potrzebne w środowisku i odgrywają ogromną rolę w rolnictwie i sadownictwie. W ostatnich latach możemy zauważyć, że liczba pni na km2 zwiększała się stopniowo – 2017 – 5 pni/km2, 2018 – 5,2 pni/km2, 2019 – 5,4 pni/km2, 2020 – 5,6  pni/km2. Liczba pni określa liczbę rodzin pszczelich na km2, a jak łatwo zauważyć ilości te mają tendencję wzrostową. Ważną informacją jest też to, że pszczoły poruszają się nie dalej niż 1,5 km od roju. W Polsce istnieje około 460 gatunków rodzin pszczołowatych, a prawie połowa z nich jest zagrożona. Wynika to nie tylko z czynników antropogenicznych, ale przede wszystkim z konkurencji gatunkowej. Pszczoły miodne żyją w rojach i każda z nich łącznie z królową odgrywa swoją rolę w grupie. Pszczoły samotnice, to krewniaczki pszczół miodnych, które nie tworzą rojów, czasem żyją w koloniach i w porównaniu do swoich kuzynek, są związane ze ścisłą grupą gatunków roślin. Pszczoły miodne są silniejsze, ale posiadają też pewnego typu przywilej, ponieważ wiele gatunków roślin typu koniczyna, rzepak, rdestowiec itp., które wypierają gatunki roślin sprzyjających rozwój pszczół samotnic.

 

Czy możemy jakoś pomóc?

Jak najbardziej tak! Ważne jest, aby stworzyć dogodne warunki do życia nie tylko dla pszczół miodnych, ale także dla pszczół samotnic, dla których pyłek jest pokarmem, a w efekcie przelatywania z ,,kwiatka na kwiatek” zapylają kwiaty. Biegnąc z pomocą dla pszczół możemy stworzyć bazę pokarmową poprzez zakładanie łąk kwietnych z odpowiednich gatunków roślin, utrzymanie ogródków przydomowych, działek z roślin cebulowych, a także roślin kwitnących przez cały sezon i odporne na szkodniki i choroby. W ramach rodzinnych zabaw możemy przygotować wspólnie z dziećmi hotele dla owadów oraz wystawić poidełka z wodą, która również jest dla niech ważna. Zastosujmy te kilka wskazówek, aby pomóc pszczołom i zwiększyć populację tych, które najbardziej tego teraz potrzebują.

 

Autor tekstu: Katarzyna Hanuszewska