Jak co roku w tym okresie, każdy z nas zastanawia się co zrobić z żywym drzewkiem zakupionym na czas świąt. 

Przesadzenie

Gdy zdecydowaliśmy się na drzewko w doniczce (dobrze by było, gdyby od początku rosły w doniczce, a nie były do niej przesadzane z prawdopodobnie już podciętymi korzeniami) – problem jest mniejszy, gdyż możemy przesadzić je do ogrodu. Najlepiej to uczynić w kwietniu/maju, po dłuższej aklimatyzacji na balkonie lub w garażu, zakrywając korzenie słomą, ściółką.  Jeżeli chcesz przesadzić choinkę do lasu lub na jego obrzeża – należy uzgodnić to z miejscowym Nadleśnictwem z uwagi m.in. na Plan Urządzenia Lasu.

Ściółka

Choinkę po świętach można wykorzystać także do ochrony innych roślin. Gałązki z igłami oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Większe gałęzie można użyć latem jako podpory do roślin; ścinki drzewka – jako część domku dla owadów czy wysypywanie ścieżek. W całości choinka może być świetną podwaliną pod grządkę permakulturową, której podstawą jest uprawa w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, bez sztucznych nawozów ( niezatuszowane kartony, słoma i drewno i obornik).

Kompost

Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych (wrzosy, hortensja, magnolia, borówki, iglaki, rododendrony, kalmia, azalia). Można go ubogacić różnymi warstwami (kilka gałęzi, resztki z kuchni, kilka gałęzi, znów resztki.

Pokarm

Jeśli masz znajomego, który posiada kozy lub owce  – przekaż mu choinkę – zwierzętachętnie ja obgryzą. Choinki przewozi się też czasem, w ramach zorganizowanych akcji, do ogrodu zoologicznego, gdzie innym zwierzętom mogą posłużyć jako pokarm albo schronienie.

Akcje „oddaj choinkę”

Bardzo często w styczniu organizowane są specjalne akcje typu: „oddaj choinkę”, np. przez Nadleśnictwa. Drzewka najczęściej trafiają do elektrociepłowni, niekiedy służą do produkcji zrębków, a te ukorzenione mogą być nowymi nasadzeniami, wzbogacając tereny zieleni; Informacje o podobnych akcjach będziemy przekazywać na bieżąco na stronie internetowej lub/i gminnym profilu.  

Odbiór komunalny

Czy można wyrzucić choinkę na śmietnik?

Tak, choinki możemy bez żadnego problemu pozostawić przy śmietniku, gdzie będą traktowane jako odpady komunalne. Odpowiedzialność za ich wywóz spoczywa na firmach, które zajmują się wywozem śmieci w gminie i zgodnie z harmonogramem dla poszczególnych rejonów odbywają się u nas dwa razy do roku - w styczniu i lutym.