Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) co roku trwa od 16 do 22 września, a jego tegorocznym hasłem przewodnim było „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie.” Mieszkańcy gminy Czerwonak w ramach ETZT mogli wziąć udział w kilku wyjątkowych wydarzeniach, które spotkały się z pozytywnym odbiorem ich uczestników.

 

Inauguracja projektu „Myśleć globalnie, działać lokalnie”

ETZT rozpoczęliśmy z pompą – premierą Niskoemisyjnego Mobilnego Miasteczka Edukacji Ekologicznej, która odbyła się 16 września przy Szkole Podstawowej w Kicinie. Elementami Miasteczka były znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, a nawet szlaban kolejowy – wszystkie te komponenty idealnie sprawdziły się podczas zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Gminnej w Czerwonaku. Uczestnicy zajęć chętnie poruszali się po terenie miasteczka nie tylko pieszo, ale też na rowerach i hulajnogach. Ponadto podczas wydarzenia inaugurującego projekt „Myśleć globalnie, działać lokalnie”, który został dofinansowany środkami unijnymi w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, prowadzone były zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej: segregacja odpadów i sprzątanie po swoim psie. Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe w Czerwonaku zaprezentowało instalację uzdatniania wody i makietę w kształcie kropli wody. Poza tym można było zobaczyć mikroinstalacje, w tym fotowoltaiczną, otrzymać bezpłatne gadżety, a organizatorzy zbiórki na leczenie chorującego na nowotwór Tymka z Koziegłów przygotowali kącik kawowy. Bardzo dziękujemy kierownictwu Szkoły Podstawowej w Kicinie i kadrze nauczycielskiej za możliwość skorzystania z boiska, wsparcie organizacyjne i promocyjne.

 

21 września pod hasłem „Czystego powietrza”

Rok 2021 ogłoszony jest Europejskim Rokiem Kolei, więc wyremontowany w tym roku dworzec w Bolechowie był idealnym miejscem na zorganizowanie festynu dla mieszkańców. Podczas wydarzenia można było dowiedzieć się o możliwości skorzystania z dotacji na wymianę pieca i termomodernizację domu w ramach programu „Czyste Powietrze”. Ponadto uczestnicy otrzymywali rośliny oczyszczające powietrze i gadżety (również z Kolei Wielkopolskich, które wsparły wydarzenie), a także mogli wziąć do domu książki przekazane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonaku. Poza tym na terenie wydarzenia zorganizowana została przestrzeń dla dzieci – z grami, zabawami, zajęciami plastycznymi.

 

Nagradzanie rowerzystów

22 września, czyli w „Dzień bez Samochodu” chcieliśmy szczególnie wyróżnić rowerzystów. Wójt gminy Czerwonak, patrol rowerowy Straży Gminnej i policjantka z komisariatu policji w Czerwonaku wręczali gadżety rowerzystom przy ul. Gdyńskiej w Koziegłowach. Pomimo niesprzyjającej jesiennej aury, udało się spotkać sporo osób, które w tym ważnym dniu wybrały ekologiczny środek transportu.

 

Pozostałe aktywności

Warto dodać, że podczas ETZT 2021 w naszej gminie odbyła się druga edycja Czerwonackiego Weekendu Rowerowego organizowanego przez Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej w Czerwonaku. Poza tym na gminnym profilu „Czerwonak, zobacz więcej” na Facebooku zorganizowany został konkurs plastyczny dla dzieci i dwie zabawy z nagrodami.

 

Justyna Konińska
Wydział Promocji i Rozwoju