Internet to nieocenione źródło korzyści i wiedzy, ale również skupisko różnych zagrożeń. Oszuści internetowi wykazują się coraz to większą kreatywnością oraz perfekcją działania. Częstym sposobem działania to uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania się w różnych serwisach. Ostatni okres związany z pandemią wirusa Covid-19 spowodowały, że coraz częściej wybieramy formę zakupów i usług przez internet.

Cyberprzestępcy korzystają z fałszywych aplikacji, które wyglądają niemal identycznie jak oryginalne, a pobranie takowej skutkuje utratą nierzadko wszystkich oszczędności z konta. W tym przypadku sposobem na wyłudzenia pieniędzy jest metoda na pracownika bankowego. Oszuści podają się za pracowników placówki bankowej, dzwoniąc z numeru podobnego do tego który należy do banku. W rozmowie namawia rozmówcę do pobrania aplikacji, dzięki której jest w stanie przechwycić dane klienta oraz przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym aby przelać pieniądze na wybrany przez siebie rachunek bankowy.

Kolejnym sposobem jest wysyłanie fałszywych SMS-ów, podszywając się pod serwis z aukcjami internetowymi. W wiadomości znajdziemy link do podstrony. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda oryginalnie, zwracając jednak na URL w adresie zauważyć idzie że strona jest fałszywa. Zatem nie instalujemy takich aplikacji!

Uważajmy również na wszelkie reklamy w internecie lub otrzymywane na maila, w których oferowane są konkursy z gwarantowanymi nagrodami. W większości chodzi jedynie o wyłudzenie danych, a w dalszej kolejności pieniędzy. Nie klikajmy w żadne linki niewiadomego pochodzenia, które mogą przekierować nas do strony gdzie za pomocą złośliwego oprogramowania podczas próby logowania do serwisu lub banku, oszust wykradnie nasze dane dostępowe.

 

APELUJEMY O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI I STOSOWANIA ZASADY OGRANICZONEGO ZAUFANIA.

 

Pamiętajmy, że pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania haseł, loginu ani tym bardziej kodów autoryzacyjnych.

 

 

 

 

Policja Czerwonak