Jacek urodził się zdrowy, mając 3,5 miesiąca zachorował na zapalenie opon mózgowych i mózgu, przeszedł sepsę, był 10 dni pod respiratorem, przebywał w śpiączce farmakologicznej. Miał nie przeżyć, potem nie słyszeć i nie widzieć, być dzieckiem całkowicie leżącym, ale nie poddaliśmy się. Szukaliśmy pomocy wszędzie, trafiliśmy na wspaniałych lekarzy w Chorzowie, gdzie Jacek jest pod ich opieka do dzisiaj. Jacek korzysta od 2 lat z nowoczesnego urządzenia do ćwiczenia chodu „Innowalk”. Jesteśmy przeszczęśliwi, bo cudo to udało nam się pozyskać w ramach umowy ratalnej. Nasz syn może już ćwiczyć, a my na różne sposoby gromadzimy kwotę 170 tys. złotych, potrzebną na sfinansowanie zakupu i spłacenie sprzętu. Rata miesięczna wynosi 4200 zł. Oprócz spłacania Innowalka potrzebujemy środków na finansowanie rehabilitacji Jacka w domu, terapii Integracji Sensorycznej i AAC w Koralik w Kicinie, zakup pieluch, leków, środków medycznych (np. peg niskoprofilowy), części wymiennych do implantów, zakup ortez i butów specjalistycznych, co jakiś czas zakup wózka i bieżących sprzętów do rehabilitacji, a to kosztuje… W dużej mierze korzystamy z pomocy Fundacji TIPTop, która opłaca Jacka rehabilitację w Kicinie, pomaga też w opłaceniu innych wydatków, a także ze środków gromadzonych z 1% w Fundacji Zdążyć z Pomocą. Niestety bez pomocy ludzi dobrego serca nie jesteśmy w stanie z naszych dochodów pokryć tych comiesięcznych kosztów usprawniania Jacka.

Syn ma 11 lat poczynił olbrzymie postępy: siedzi samodzielnie, porusza się głównie na czworakach, zaczyna samodzielnie robić pierwsze kroki, chodzi przytrzymany, co jest olbrzymim ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu. Jacek jest pogodnym, wesołym nastolatkiem, lubiącym kontakt z drugim człowiekiem. Nie mówi, ale wiemy, że wszystko, a na pewno dużo rozumie.

Jacek nie je samodzielnie, jest karmiony przez peg, prosto do żołądka, dietą ketogenną, 4 razy w ciągu doby (nocne karmienie 3:00 w nocy – od wielu lat nie wiem, co to normalny nocny sen). Dieta pomaga w wyciszeniu napadów padaczkowych, których nie będąc na diecie potrafił mieć do 80 ataków dziennie. Wymaga 24-godzinnej opieki – niestety pomimo wielu prób musiałam zrezygnować z pracy, aby się Jackiem zająć i dopilnować rehabilitacji.

 

JAK MOŻNA POMÓC:

Sposobów jest kilka. Myślę, że każdy może znaleźć formę wsparcia odpowiednią dla siebie. I nie musi to wcale być „prosta” wpłata pieniężna. Najważniejsze jest, aby myśleć, że moja pomoc, moje jednostkowe działanie ma sens i jest ważne. Czasami może się wydawać, że to co mogę zaoferować nic nie daje w obliczu końcowego celu zbiórki. Proszę – wyzbądź się takiego myślenia. Każda, nawet najdrobniejsza pomoc, to krok bliżej do końca zbiórki. To właśnie z takich kroków zbudowana jest nasz droga do mety.
 

 1. Przekaż 1% podatku – w formularzu PIT wpisz numer KRS 0000037904. W rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%” podaj: 11351 Drajer Jacek
   
 2. Dokonaj wpłaty na subkonto Jacka w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”:

Alior Bank SA
Nr rachunku: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Tytułem: 11351 Drajer Jacek darowizna na pomoc i ochronę zdrowia
 

 1. Zbieraj nakrętkę do nakrętki w ramach akcji, którą nazwaliśmy „Odkręcamy się dla Jacka” – 1 tona nakrętek to załadowany po sam czubek bus transportowy. Tona nakrętek daje nam 1000 zł, a to jest równowartość 10 rehabilitacji ruchowych w domu czyli kosztu miesięcznej rehabilitacji. Uzbieranie 1 tony nakrętek zajmuje nam średnio 3 miesiące. Nakrętki można przynosić do wyznaczonych punktów bądź umówić się z mamą Jacka na odbiór nakrętek przy ich większej ilości (np. worek 120 litrowy).

Na terenie naszej gminny nakrętki dla Jacka przyjmują:
 

 • Czerwona Torebka, ul. Leśna 6, Czerwonak,
 • Przedszkole Rubi, ul. Św. Wojciecha 44, Czerwonak,
 • Sklep Tęcza, ul. Zdroje, Czerwonak,
 • Carrefour, ul. Poznańska, Koziegłowy (p. Izabela Winiarska),
 • Przedszkole Skrzat, os. Leśne 1A, Koziegłowy,
 • Żłobek Akademia Odkrywców, os. Leśne 16, Koziegłowy (p. Renata Nowakowska),
 • Punkt Ksero, os. Leśne 6c, Koziegłowy,
 • Centrum Wsparcia Rodziny i Seniora, ul. Poznańska 15, Owińska,
 • Piekarnia Pod Strzechą, Karolin (przy Carrefour Market), Koziegłowy,
 • Niepubliczne Przedszkole Artystyczne im. św. Cecylii, ul. Rolna 24, Kicin,
 • Przedszkole Niepubliczne Educandi, ul. Ogrodowa 36A, Miękowo (zostawić pod drzwiami).

Pełną i aktualizowaną listę punktów zbiórki nakrętek można znaleźć na Fejsbuku w ramach prowadzonego bloga „Pomoc Jackowi” (https://www.facebook.com/pomocdlajacka) w poście z dnia 7 stycznia br.
 

 1. Przekaż darowiznę na Siepomaga:

Możesz dokonać tego w sposób tradycyjny – czyli przekazem na Poczcie czy logując się do swego konta bankowego i zlecając przelew. W takim wypadku Twoja darowizna zostanie wyświetlona na stronie internetowej zbiórki dla Jacka (www.siepomaga.pl/jacek-drajer) jako wpłata Anonimowego Pomagacza dopiero po zaksięgowaniu.

Dane do przelewu tradycyjnego:

Odbiorca: Fundacja Siepomaga, Pl. Władysława Andersa 3, 61-894 Poznań
Numer w Alior Banku
89 2490 0005 0000 4530 6240 7892
IBAN: PL89249000050000453062407892
Kod BIC/SWIFT: ALBPPLPW
Tytułem: 24085 Jacek Drajer darowizna

 

Z kolei, gdy chcesz dokonać płatności on-line, z możliwością wpłaty imiennej jak również dodaniem autorskiego opisu Twojej wpłaty, to: wchodzisz na stronę zbiórki: www.siepomaga.pl/jacek-drajer, klikasz „wesprzyj” i wybierasz „Płatność online”, a następnie decydujesz o wysokości wpłaty. Wpisujesz swoje personalia, pseudonim lub inną nazwę identyfikującą (gdy przelew nie ma być anonimowy). Masz też do dyspozycji okienko zatytułowane „słowa wsparcia (opcjonalnie)”. Możesz tam napisać kilka miłych słów. Płatność darowizny do Fundacji Siepomaga w formule online jest niezmiernie ważna dla prowadzenia zbiórki poprzez organizowanie aukcji charytatywnych, co jest kolejną – bardzo popularną – formą pomocy Jackowi

 

 1. Na Facebooku utworzona została grupa publiczna pod nazwą AUKCJE CHARYTATYWNE DLA JACKA DRAJERA (https://www.facebook.com/groups/263952817808952).
  Aukcje odbywają się poprzez zamieszczenie posta z opisem i zdjęciami przedmiotu aukcji, a zainteresowani nabyciem podają propozycje swojej ceny w komentarzu pod postem. Grupa publiczna oznacza, że każdy może znaleźć ją na Facebooku, może poznać listę członków (aktualnie 1,5 tys. osób), może zapoznać się z ofertą. Natomiast aby aktywnie uczestniczyć w licytacjach poprzez wystawianie aukcji czy nabywanie należy dołączyć do grupy (wysyłając prośbę o dołączenie do grupy). Dzięki grupie z aukcjami charytatywnymi otwierają się kolejne możliwości wsparcia Jacka. Możesz coś kupić, możesz coś wystawić, możesz zapraszać znajomych do grupy aukcyjnej, i oni znowu mogą stać się i kupującymi i wystawiającymi, możesz pod postem z aukcją oznaczać swoich znajomych, którzy Twoim zdaniem mogą być zainteresowani konkretną aukcją. O listę tych działań można by wydłużać. Najważniejszy jest jednak pierwszy krok – odnajdź nas na Facebooku, a następnie dołącz. A potem to już jakoś wspólnie będziemy się mobilizować do działania.

 

Co można wystawić jako przedmiot licytacji? Odpowiedź jest prosta – wszystko co jest legalne, nowe i używane (w bardzo dobrym stanie). Dużą popularnością cieszą się książki, zabawki, puzzle, biżuteria, ubrania, rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie. Proszę oddajcie chwilę Jackowi i przeszukajcie szafy, komody, szuflady, garderoby, strychy i wszelkiego typu schowki. Zdziwicie się ile znajdziecie rzeczy, z których już nie korzystacie, a co nadal jest sprawne i niezniszczone i może pomóc Jackowi i jego rodzicom stając się przedmiotem aukcji. Pamiętajcie, nie ograniczamy aukcji tylko do przedmiotów materialnych nabytych w sklepach. Na pewno umiesz coś zrobić, upiec, uszyć, namalować, posprzątać, umyć okna, wyprowadzić psa, udzielić korepetycji, ugotować. A może prowadzisz działalność gospodarczą i mógłbyś zaoferować voucher na usługę? Duże jest tutaj pole do popisu. Pomyśl, a na pewno wymyślisz co mógłbyś zaoferować na nasz „bazarek”.

W ramach grupy aukcyjnej prowadzimy też akcje typu:
 

 • „wpłać kilka złotych i otrzymaj sprawdzony przepis kulinarny”. Tutaj mniejsi i więksi mistrzowie i mistrzynie kuchni obiecują, że po dokonaniu wpłaty i wklejeniu jej potwierdzenia w komentarzu do posta, prześlą Ci przepis na potrawę/ciasto/pieczywo, które opisali w poście.
 • „pomaganie przez lajkowanie”. Osoby, podmioty, które chcą wypromować swój profil/stronę na Facebooku zgłaszają się do nas. My umieszczamy post z informacją o firmie/osobie oraz profilu jej działalności i prosimy członków grupy o zostawienie lajka na promowanym/reklamowanym profilu. Każdy pozyskany like w okresie „obowiązywania reklamy” to kilkadziesiąt groszy wpłaty na konto zbiórki.

Jeżeli nie korzystać z Facebooka lub nie chcesz osobiście wystawić przedmiotów na naszych aukcjach – możesz przekazać je mnie, kontaktując się ze mną mailowo lub telefonicznie: anna.drajer@onet.pl, nr tel. 506031749.

 

 1. Jeżeli nie odpowiada Ci żadna z zaproponowanych form wsparcia, to pamiętaj zawsze możesz kliknąć „udostępnij” zbiórkę na stronie zbiórki Siepomaga. Może możesz zrobić dla Jacka choć tyle, a właściwie aż tyle. Każde udostępnianie informacji o prowadzonej zbiórce to też ogromna pomoc dla nas w dążeniu do realizacji celu.

 

Zdaję sobie sprawę, że – jak powiedział Ronald Regan – „nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”. Czy pomagasz już Komuś? Jeżeli tak, to bardzo dobra wiadomość. Jeżeli nie, to pomyśl, może Jacek może być tym Kimś dla Ciebie, komu pomożesz stanąć na własnych nogach.

 

Anna Drajer, mama Jacka

 

 

Zachęcamy wszystkich, którzy potrzebują wsparcia promocyjnego przy podobnych inicjatywach – zarówno będących w ciężkiej sytuacji, jak i ich rodziców czy opiekunów – by zgłaszali się do urzędu gminy Czerwonak. Wierzymy, że dzięki nagłośnieniu Waszych zbiórek w „I Wiesz Więcej”, na gminnej stronie internetowej i w mediach społecznościowych uda się zdziałać więcej! Kontaktuj się z nami poprzez maila promocja@czerwonak.pl

 

Wydział Promocji i Rozwoju