Osoby, które chcą zabezpieczyć się przed nieuprawnionym użyciem swojego numeru PESEL, np. w celu zaciągnięcia kredytu przez oszustów, mogą zastrzec numer PESEL.

Zastrzeżenie numeru PESEL to usługa dostępna dla osób pełnoletnich i posiadających numer PESEL. Osoby, które zastrzegą swój PESEL, zminimalizują ryzyko, że nieuprawnione osoby wezmą na nie kredyt, kupią sprzęty na raty, wyrobią duplikat karty SIM czy sprzedadzą nieruchomość bez wiedzy i zgody właściciela. Co ważne, zastrzeżony  PESEL nie utrudni jego posiadaczowi możliwości rejestracji do lekarza, zakupu leków na receptę ani załatwiania spraw urzędowych.

Swój PESEL można zastrzec (bezpłatnie) w dowolnym urzędzie miasta czy gminy lub przez Internet – przy pomocy Profilu Zaufanego (ePuap), aplikacji mObywatel lub podpisu kwalifikowanego. W ten sam sposób można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, jeśli jego posiadacz zechce na przykład kupić coś na raty czy wziąć kredyt.

Aby zastrzec PESEL w Urzędzie Gminy Czerwonak, należy przyjść z ważnym dowodem osobistym lub paszportem do Sali Obsługi Klienta na parterze budynku przy ul. Źródlanej 39 w Czerwonaku. Usługa będzie zrealizowana podczas jednej wizyty.

PESEL można zastrzec już teraz, jednak banki i inne instytucje finansowe będą zobowiązane do sprawdzania, czy PESEL znajduje się w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL od 1 czerwca 2024 roku. Do tego czasu można zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie