W sobotę 8 października 2022 roku  w godzinach od 10:00 do 14:00 w Szkole Podstawowej w Koziegłowach odbyła się BIAŁA SOBOTA. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców.

Każdy zna powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Podczas Białej Soboty mieszkańcy mogli za darmo skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji. Przeprowadzanie badań profilaktycznych jest niezwykle istotne. Nie powinno się czekać na rozwój choroby, a nigdy nie można być pewnym, czy już się nie zaczęła. Dzięki regularnej diagnostyce jesteśmy w stanie w porę dowiedzieć się o zagrożeniu dla zdrowia i zapobiec długotrwałemu leczeniu. Wiele chorób przebiegałoby o wiele lżej, gdyby były w porę rozpoznane.

Osoby mogły skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji m.in. badanie wad postawy
u dzieci, badanie przesiewowe wzroku u dzieci i dorosłych oraz analiza kolorystyczna, badanie cukru i ciśnienia tętniczego, badanie HCV w kierunku zapalenia wątroby typu C, badanie w kierunku osteoporozy (badanie gęstości kości), badanie cytologiczne (dla kobiet w wieku 25-59 lat), badanie słuchu (od 40 roku życia), profilaktyka raka piersi - nauka samobadania przy użyciu fantomu, konsultacje podologiczne. Równolegle odbywało się poradnictwo antytytoniowe połączone z badaniem tlenku węgla w wydychanym powietrzu smokerlyzerem, profilaktyka chorób odkleszczowych – instruktaż bezpiecznego usuwania kleszcza, profilaktyka próchnicy u dzieci – instruktaż i ćwiczenia prawidłowego szczotkowania zębów.

Akcja odbyła się dzięki zaangażowaniu i bezinteresownemu wsparciu osób pracujących w Klinice Chorób Kręgosłupa i Ortopedii Dziecięcej w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pracowników Szkoły Podstawowej w Koziegłowach, pracowników salonu optycznego Dobre Oko w Czerwonaku, Zespołu Lekarza Rodzinnego Pro Familia w Czerwonaku, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Poznania, Mobilnego Centrum Diagnostyki Osteoporozy, Stowarzyszenia Lepsza Gmina Czerwonak, Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów z Poznania, firmy Audika, Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka oraz Klubu Zdrowego Życia.

Cieszymy się, że mieszkańcy wykorzystali sobotni wolny czas aby skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.