Solid MTB Maraton to jedna z tych imprez sportowych, które od lat przyciągają rzesze rowerowych fanów ścigających się w wyjątkowo trudnych warunkach: piach na trasie, tumany kurzu, nierówności terenu, przewyższenia w zależności od dystansu 350, 690 i 1030-metrowe… W tym roku na starcie stanęło blisko 500 zawodników. Dobry rower z pewnością pomaga, ale najistotniejsza rzecz, to odpowiednia technika jazdy. I taką zademonstrowali podczas niedzielnych wyścigów 15 maja zawodnicy startujący na dystansach: MINI – 22,5 km, MEGA – 39 km, GIGA – 56 km. Najlepsi ukończyli zawody z czasem, odpowiednio, 51:27; 1:31:37; 2:09:55. I tutaj ciekawostka. Imponujący dystans 56 km wygrał z jeszcze bardziej imponującym wynikiem Maciej Paterski – kolarz szosowy, medalista mistrzostw Polski, reprezentant Polski, zawodnik profesjonalnej grupy kolarskiej.

 

Ale najwięcej emocji wzbudziły jak zawsze wyścigi dzieci. Startowały również i takie, które jeżdżą na rowerach biegowych. I tutaj uwaga – takie rowery, to najlepszy sposób na bezstresową naukę jazdy, bezstresową zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Przesiadka na rower „dorosły” po doświadczeniu z rowerkiem bez pedałów, to dosłownie chwila. Sztukę łapania równowagi dzieci mają już opanowaną.

 

Zawody Solid MTB w Czerwonaku są częścią cyklu rywalizacji wokół 12 miejscowości regionu.

 

Dzień wcześniej natomiast – w sobotę 14 maja – około 80 rowerzystów rekreacyjnie przemierzało Puszczę Zielonkę i okoliczne ścieżki polne podczas rajdu zorganizowanego tym razem na dwóch dystansach 12 km i 30 km. Towarzyszyła im spora grupa „kijkarzy”, pokonujących trasę o długości 10 km. Wszyscy spotkali się w finale przy Zielonym Labiryncie na posiłku regeneracyjnym i rozdaniu upominków ufundowanych przez partnerów wydarzenia.

 

Czerwonacki Weekend Rowerowy odbył się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Czerwonak Marcina Wojtkowiaka. Partnerami imprezy byli:

Nadleśnictwo Łopuchówko, Lasy Państwowe

Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie

Stowarzyszenie Rozwoju Rekreacji i Ochrony Środowiska w Czerwonaku

Powiat Poznański

Komisariat Policji w Czerwonaku

OSP Promnice i OSP Czerwonak

 

Za wsparcie w Eko Stacji Segregacji dziękujemy Gminnemu Przedsiębiorstwu Wodociągowemu i firmie Eko-Tom.

 

Szczególne podziękowania składamy wolontariuszom zaangażowanym w sobotni rajd i w niedzielną segregację odpadów.

 

Obszerna relacja fotograficzna dostępna jest: tutaj, tutaj, a także tutaj.