16 lutego z okazji 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz kończącego zmagania zbrojne rozejmu w Trewirze, przedstawiciele samorządu oraz mieszkańców gminy złożyli hołd Powstańcom – Bohaterom, których historia związana jest z Gminą Czerwonak.

W tym roku z powodu trwającej pandemii uroczystość przy tablicy pamiątkowej w Czerwonaku miała charakter symboliczny. Kwiaty i znicze złożyli: Wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak, Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak Wojciech Skrzekut, przedstawicielka ZHP Tatiana Kędziora oraz przedstawiciel rodzin powstańczych pan Stanisław Stachowiak, pochodzący z rodziny powstańca śp. Józefa Gronowskiego, którego nazwisko zostało w tym roku dopisane do tablicy powstańczej.

„Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest naszym obowiązkiem oraz źródłem dumy z ludzi, którzy mieli odwagę wziąć los w swoje ręce i podjąć nierówną walkę o niepodległość Polski. Bohaterowie tamtych lat pozostawili nam nie tylko odrodzone państwo, ale i przesłanie: wolność jest najważniejsza, wolność wymaga poświęceń. Coroczne przypominanie czynów powstańczych służyć ma temu, by to ważne przesłanie o wolności nie zostało przez nas nigdy zapomniane” – tymi słowami wójt gminy zwrócił się do rodzin powstańczych w przygotowanym dla nich liście.

 

Wydział Promocji i Rozwoju