9 listopada 2022 r. w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach odbyło się kolejne już spotkanie III Forum Samorządów Uczniowskich szkół gminy Czerwonak. Celem spotkania była debata, dotycząca podjęcia decyzji o utworzeniu (bądź nie) młodzieżowej rady gminy. Wzięli w niej udział uczniowie szkół wraz z dyrektorkami i dyrektorami oraz opiekunki i opiekunowie samorządów uczniowskich. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wójta Gminy Czerwonak Marcina Wojtkowiaka dotychczasowej współpracy z samorządami uczniowskimi oraz określenia planów na przyszłość. Realizacją pomysłów młodzieży jest organizacja w każdej szkole stref wypoczynku, na co wójt zwrócił szczególną uwagę. Wśród zaproszonych gości była pani profesor Jadwiga Rotnicka – senator RP, która opowiedziała o swoich doświadczeniach. Następnie p. Joanna Radzięda - opiekunka Młodzieżowej Rady Gminy w Suchym Lesie - przedstawiła formułę funkcjonowania Rady w sąsiedniej gminie. Jej wystąpienie cieszyło się  dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która zadawała wiele pytań. Również wystąpienie Wojciecha Klimeckiego – zastępcy przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Poznania spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczniów. W spotkaniu uczestniczył także Kacper Sikora – absolwent jednej ze szkół z terenu gminy Czerwonak, a obecnie uczeń Zespołu Szkół w Bolechowie, który opowiedział o swojej aktywności w sieci i zaprosił do kontaktu. Tradycyjnie, nie zabrakło także wystąpienia p. Dawida Łasińskiego znanego pod pseudonimem Pan Belfer.

W drugiej części spotkania odbyła się burzliwa dyskusja na temat ,,Czy potrzebna jest nam młodzieżowa rada gminy?”, którą prowadził z dużym zaangażowaniem i uwagą wójt gminy Czerwonak. Wypowiedzi uczniów świadczyły o ich dojrzałości i dużym zapale do pracy. Ostatecznie podjęto decyzję o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy w Czerwonaku oraz określone zostały plany na przyszłość.

Trzymamy kciuki za naszych młodych mieszkańców i pozostaje mieć tylko nadzieję, że wystarczy im tego entuzjazmu i energii na długo. O kolejnych działaniach będziemy informować na bieżąco.