24 marca 2023 r. miało miejsce oficjalne otwarcie nowej siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Stanu Cywilnego i obsługi dowodów osobistych.

Obecni byli: starosta poznański Jan Grabkowski, wójt gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak, przedstawiciele radnych i sołtysów oraz wykonawcy inwestycji: prezes firmy Agrobex Sp. z o.o. Krzysztof Kruszyna. Po zabraniu głosu przez oficjeli, na ręce dyrektor GOPS Magdaleny Wiśniewskiej przekazano pamiątkową grafikę, symbolizującą nowy rozdział.

 

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku pisaliśmy o uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwonaku – od końca stycznia br. nowoczesny budynek jest już otwarty dla klientów.

Projekt został dofinansowany ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 4.757.122,00 zł (całkowita wartość inwestycji to 6.924.806,75 zł). Prace budowlane trwały od lipca 2021 r. (podpisanie umowy) do końca października 2022 r. Ich efektem jest dwukondygnacyjny, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek, którego powierzchnia wynosi ponad 900 m2.

Budynek wyposażono we wszystkie niezbędne media (w tym ogrzewanie gazowe), system monitoringu, system kontroli dostępu, system alarmowy, wentylację mechaniczną i klimatyzację. Co ważne, budynek jest przystosowany do osób z niepełnosprawnościami – jest w nim winda, a w toaletach zamontowano system przywoływania pomocy. Teren wokół budynku został zagospodarowany zielenią oraz wygodnym parkingiem z 20 miejscami postojowymi dla klientów.

Na parterze budynku znajduje się sala ślubów (powierzchnia: 50m2), a także punkt obsługi klienta, w którym można złożyć wnioski z zakresu działania zarówno Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak i Urzędu Gminy (numer telefonu do punktu informacyjnego: 61 81 21 488).

Na parterze budynku funkcjonuje też Urząd Stanu Cywilnego, w którym można załatwić wszelkie sprawy z zakresu aktów stanu cywilnego: rejestrację urodzeń, małżeństw, zgonów i innych zdarzeń mających wpływ na stan cywilny osób, a także zmianę imion i nazwisk oraz odpisy aktów stanu cywilnego. Można tu złożyć wniosek i otrzymać dowód osobisty oraz założyć i potwierdzić Profil Zaufany. USC organizuje również jubileusze długoletniego pożycia małżeńskiego oraz prowadzi sprawy związane z kwalifikacją wojskową na terenie gminy.

Piętro budynku zajmują wyłącznie pomieszczenia GOPS: sekretariat, biura, sala konferencyjna.

Zarówno GOPS jak i Urząd Stanu Cywilnego dostępne są dla klientów w poniedziałki od godziny 9.00 do 17.00, a od wtorku do piątku od godziny 7.30 do 15.00. Opłatę skarbową można uiścić na miejscu wyłącznie za pomocą karty płatniczej (płatność gotówką jest możliwa tylko w budynku Urzędu Gminy przy ul. Źródlanej 39).

Zachęcamy do wirtualnego zwiedzania budynku, co umożliwia strona www.skanowanie.xyz/gopsczerwonak.