W niedzielę 12 maja Komitet Rewitalizacyjny przeprowadził spacer po Owińskach. Na miejscu zbiórki zameldowali się nie tylko dorośli, ale także mali mieszkańcy naszej gminy, którzy z uśmiechem i determinacją pokonywali kolejne punkty na przygotowanej trasie.

Spotkanie rozpoczęło się na placu Przemysława w Owińskach o godzinie 15.30, w miejscu, w którym kiedyś stał tzw. mały pałac, a obecnie znajduje się plac zabaw. Dalszy przebieg trasy prowadził przez gorzelnię, klasztor oraz kościół św. Jana Chrzciciela. Po zwiedzeniu kościoła uczestnicy spaceru przeszli w dół ulicy Cysterek, gdzie w okolicach kładki wysłuchali legend, których bohaterem był Dąb Bartek i dowiedzieli się jak ważnym i chętnie uczęszczanym był dawniej szlak wodny na Warcie. Kolejnym przystankiem, na trasie był kościół św. Mikołaja oraz przylegający do niego cmentarz. Stamtąd spacerowicze udali się do zabudowań dawnego szpitala psychiatrycznego. Stojąc przed jego budynkiem, wysłuchali opowieści o tym, jak dobrze utrzymanym i cenionym ośrodkiem był w czasach swojej świetności i jak trudne i bolesne były losy jego pacjentów w czasie II wojny światowej. Ze szpitala, Komitet przeszedł parkiem pod pałac w Owińskach,  gdzie wysłuchał historii jego powstania oraz losów właścicieli.

Spacer pokazał, że Owińska i przyległe tereny, które stanowiły w dawnych czasach własność rodziny Von Treskow to jedynie wycinek szerszego kontekstu obszarowego oraz historycznego.

Historia odwiedzonych miejsc utwierdziła uczestników spotkania w przekonaniu, że na terenie gminy Czerwonak są miejsca o dużym potencjale, który warto wraz z mieszkańcami wydobyć, tworząc miejsca integracji społecznej.

Spacer prowadzony był przez Państwa Olgę i Wojciecha Matelskich.