W weekend 11-12.05.2024 mieliśmy okazję gościć w naszej gminie zawodników biorących udział w Zawodach o Puchar Zwierza Polskiej Ligi Nosework, zorganizowanych przez koziegłowską szkołę dla psów „Zwierz nie na żarty”. Spotkanie odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej im. A. Cieszkowskiego w Kicinie, a uczestnicy zjechali się z całego kraju.

W zawodach wzięły udział 74 psy wraz ze swoimi przewodnikami, którzy byli podzieleni na klasy 0-3 oraz klasę Senior, zgodnie z poziomem ich doświadczenia i umiejętności. Każdy w swojej klasie miał szansę sprawdzić umiejętności w czterech kategoriach: pomieszczenia, przedmioty, teren, pojazdy.

Podczas zawodów odbyły się pokazy noseworku dla mieszkańców gminy Czerwonak, aby mogli oni doświadczyć na czym polega nosework i zobaczyć pracę psów na żywo. Medale oraz Puchar w klasie 1 miał przyjemność wręczyć Pierwszy Zastępca Wójta Gminy Czerwonak – Pan Paweł Glaser.

Zorganizowanie zawodów nosework w Kicinie było okazją, aby promować gminę Czerwonak i umieścić ją na mapie wydarzeń organizowanych dla rosnącej rzeszy entuzjastów psich sportów w Polsce, którzy tworzą zaangażowaną i liczną społeczność.

Zainteresowanych gorąco zachęcamy do zapoznania się z tą formą aktywności dla psa, bowiem aktywne spędzanie czasu z psem, podejmowanie wspólnych działań i rozwijanie różnych umiejętności to potwierdzona forma zwiększenia zaufania, więzi oraz rozwoju komunikacji psa z opiekunem.

Nosework to dynamicznie rozwijający się sport dla psów, zjednujący coraz większą społeczność entuzjastów. Podczas treningów i zawodów pies poszukuje naturalnych próbek zapachowych, a opiekun komunikuje się z nim i wspiera w rozwiązywaniu wspólnej zagadki według określonych zasad. To nie tylko świetna zabawa, ale również wsparcie pracy behawioralnej. Na treningach zarówno psy, jak i przewodnicy bawią się świetnie, rozwiązując przy okazji swoje indywidualne problemy, jeśli takie pies posiada.

Osiągnięcia mieszkańców naszej gminy:

Klasa 0:
- złoty medal - Julia i Pyke (mieszkańcy Koziegłów) w kategorii Pojazdy

Klasa 1:
- złoty medal – Joanna i Yoshi (mieszkanki Kicina) w kategorii Pomieszczenia,
- brązowy medal – Joanna i Yoshi w kategorii Teren,
- złoty medal – Joanna i Yoshi w kategorii Przedmioty,
co pozwoliło im zdobyć Puchar klasy 1.

Klasa Senior:
- złoty medal – Karina i Lola (mieszkanki Koziegłów) w kategorii Pojazdy
- brązowy medal – Karina i Lola w kategorii Pomieszczenia,
- brązowy medal – Karina i Lola w kategorii Teren,
- srebrny medal – Karina i Lola w kategorii Przedmioty,
co pozwoliło im zdobyć Puchar klasy Senior.

Dotarło do nas wiele pozytywnych opinii na temat spotkania. Zawodnicy byli zachwyceni lokalizacją, pozytywną atmosferą, a także poziomem organizacji imprezy. Ringi, czyli obszary, które przeszukiwały psy, były dostosowane do różnych umiejętności zawodników, sędziowie ułożyli różne aranżacje, tak, aby ringi były atrakcyjne w przeszukaniach.
Zawody Nosework zostały objęte Patronatem Honorowym wójta gminy Czerwonak pana Marcina Wojtkowiaka.

Autor tekstu: Karina Uta

Zapraszamy do obejrzenia całości wyników z Zawodów o Puchar Zwierza Polskiej Ligi Nosework także na stronie: https://www.facebook.com/polskaliganosework