Jesienią 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej wraz z dyrekcją szkoły, nauczycielami i rodzicami realizowali projekt pt. „Zielona Szkoła Podstawowa w Czerwonaku”, który otrzymał dofinansowanie w konkursie mikrodotacji Wielkopolska Wiara, współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021–2030

W ramach projektu teren przyległy do boiska koszykówki zmienił się w zieloną przestrzeń wypoczynku i edukacji przyrodniczej dla dzieci. Pracy było sporo, gdyż cały teren wymagał przekopania i dlatego nieoceniona okazała się pomoc rodziców. Na obszarze ok. 150 m2 zasadzone zostały drzewa (klony, brzozy i śliwy) i krzewy (m.in. dereń jadalny, śliwowiśnia, jagoda kamczacka, jaśminowiec), a także trawy - miskanty. Uczniowie wraz z rodzicami zbili  dwie sporej wielkości drewniane skrzynie, w których posadzono kwiaty i zioła. Część roślin została przekazana przez Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Zielonce, a część zakupiona ze środków projektu.

Zazieleniła się także ściana altany śmietnikowej, która została pokryta muralem o tematyce ekologicznej. Projekt muralu został wybrany w konkursie, w którym głosowało ponad 300 uczniów szkoły. Mieli oni niełatwy wybór, gdyż w konkursie zostało zgłoszonych kilkanaście prac, ale wybrali projekt przygotowany przez uczennice klasy 7 b - Julię, Wiktorię i Zosię. Zwyciężczynie konkursu same namalowały mural  pod artystycznym okiem nauczycielki plastyki, Anny Koniecznej.

Ze środków projektu został także sfinansowany sprzęt niezbędny do dalszej pielęgnacji roślin taki jak wąż ogrodowy, konewki, taczka na kółkach czy narzędzia do pracy w ogrodzie. Teraz zadaniem uczniów będzie dbanie o zielony zakątek, tak aby służył im jak najdłużej.

Projekt współfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021–2030.