Zachęcamy Panie w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z profilaktycznych badań cytologicznych w ramach NFZ (panie są weryfikowane na podstawie nr PESEL) do skorzystania z bezpłatnych badań. Badania są wykonywane przez wykwalifikowaną położną, a każda uczestniczka badania otrzymuje ulotki dotyczące profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Badania odbędą się w cytobusie przy pływalni w Koziegłowach, w sobotę 18 lutego 2023 roku w godz. od 10:00 do 15:00.

Rejestracja pod nr tel.: 61 85-57-528, w godz. 8:00-15:30, od poniedziałku do piątku.

Cytologia jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych u kobiet. Badanie to pozwala na rozpoznanie stanów przednowotworowych lub wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy we wczesnym stadium zaawansowania. Regularne badania cytologiczne dają niemalże 100% pewność wykrycia stanów przednowotworowych, które odpowiednio leczone w dominującej części przypadków zapobiegają rozwojowi nowotworów złośliwych. W cytobusie nie ma możliwości wykonania badania płatnego.


Poniżej kilka informacji dot. przygotowania do badania cytologicznego:

• na badanie nie należy zgłaszać się w czasie miesiączki,
• od ostatniego dnia miesiączki powinno upłynąć co najmniej 4 dni,
• na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
• co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
• od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.
Realizatorem badań jest Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów  im. Aliny Pienkowskiej S.A. z siedzibą w Poznaniu.

Bernadeta Szulczewska
Wydział Promocji Zdrowia