Zachęcamy Panie w wieku 45-74 lat (rocznik od 1950 do 1979), które w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z profilaktycznej mammografii w ramach NFZ, do skorzystania
z bezpłatnych badań.

W najbliższym czasie w Czerwonaku zaplanowano postój mammobusów w terminie:

• 9 lipca 2024 (wtorek), 9:00-13:00, rejestracja tel.: 61 85 57 528, 61 85 13 077, 800 160 168 - przy budynku dworca kolejowego PKP w Czerwonaku, ul. Gdyńska 53.

W momencie rejestracji wymogiem jest podanie numeru PESEL.
Przypominamy, że u kobiet miesiączkujących mammografię wykonuje się w pierwszych 10-dniach cyklu, licząc od pierwszego dnia miesiączki.

Przygotowanie do badania
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.
Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Dlaczego warto robić mammografię?
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.