Już jutro, 13 maja w Czerwonaku pojawi się Osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania kości, czyli densytometrię. To jedno
z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w całej Polsce, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy – schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często bezbolesnego.

 

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia: osteoporoza jest chorobą, która na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety.

 

Osteoporoza to ciężkie schorzenie, które znacznie obniża komfort życia wielu kobiet po menopauzie, doprowadzając do groźnych złamań patologicznych kości. Jedynym sposobem na uniknięcie jej ciężkich powikłań jest wczesna profilaktyka: wykonanie badania densytometrycznego, rozpoznanie choroby i rozpoczęcie efektywnego leczenia – komentuje Michał Kwiatek, dyrektor medyczny Centrum Medycznego Pratia.

 

Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest osobom po 40. roku życia, szczególnie kobietom w wieku pomenopauzalnym,  a pomiar wykonywany jest z odcinka lędźwiowego kręgosłupa (L1 - L5). Jeśli Pacjent cierpi na osteoporozę, warto by zgłosił się z dokumentacją medyczną potwierdzającą chorobę i ostatnimi wynikami badań. Każdy pacjent otrzyma wydrukowany wynik i jego krótką interpretację oraz materiały edukacyjne o profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego pół roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego.

 

Udział w badaniu jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy, których można dokonywać bezpośrednio przed planowanym badaniem i pod tym samym adresem. To zapewni brak kolejek przed osteobusem i zminimalizuje zagrożenie.

 

Osteobus będzie stacjonował w Czerwonaku w czwartek, 13 maja przy ul. Leśnej 1 w godzinach  między 9:00 a 15:00. Kolejnym punktem na trasie osteobusa jest Poznań.

 

Po badaniu densytometrycznym zapraszamy osoby po 40. roku życia, a zwłaszcza kobiety na bezpłatną konsultację medyczną, podczas której pracownik Centrum Medycznego Pratia z Poznania przeanalizuje wynik oraz przekaże informacje na temat nowoczesnej terapii leczenia osteoporozy, obecnie niedostępnej dla wszystkich pacjentów.

 

 

Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim Pacjentom bezpieczeństwo. W osteobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do busa każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie dezynfekował ręce. Zapraszamy pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.

 

Wszelkie szczegóły na temat terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w „Aktualnościach” (www.fundacjaneuca.pl).

 

 

O Fundacji:

Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Działalność Fundacji pozwala NEUCA jeszcze lepiej wypełniać misję społeczną, którą rozumiemy jako budowanie kultury zdrowia. Kluczowym celem, jaki sobie stawiamy zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa.