„Orzeł i Krzyż” to 1000 lat polskiej historii przedstawione w ciągu niespełna dwóch, pełnych emocji i wrażeń, godzin. 300 aktorów, 44 tysiące m2 sceny, efekty świetlne, mappingi, efekty pirotechniczne i kaskaderzy. Największe widowisko plenerowe w Polsce, w którym co roku biorą udział tysiące Poznaniaków i turystów z całej Polski, powraca do Murowanej Gośliny już na przełomie czerwca i lipca.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” to niepowtarzalne show utrzymane w atmosferze uniesienia, refleksji, ale przede wszystkim dostarczające niezapomnianych emocji, wrażeń i rozrywki! Chrzest Polski, koronacja Bolesława Chrobrego, triumfy husarii czy powstanie „Solidarności” to tylko kilka momentów historii Państwa Polskiego, do których przenoszą nas twórcy spektaklu. Co roku spektakularne show prezentowane jest na ogromnej scenie liczącej ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych, wzbogacone efektami specjalnymi, pirotechniką, mappingiem i popisami świetlnymi.

Areną wydarzeń jest teren Parku Dzieje w Murowanej Goślinie - pierwszego w Polsce historycznego parku tematycznego wzorowanego na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji. Punktem kulminacyjnym każdego dnia jest nocne widowisko, ale uczestnicy mogą korzystać z oferty Parku przez cały dzień, biorąc udział w grach i zabawach z historią w tle. Dodatkiem do spektaklu jest również Biesiada - wyjątkowa kolacja przenosząca uczestników do czasów rozśpiewanego i roztańczonego dwudziestolecia międzywojennego.

Każdy rok przynosi odświeżoną formułę spektaklu. Charakterystyczne momenty wielkiego zwycięstwa pod Grunwaldem, szarże husarskie pod Wiedniem, Bitwa Warszawska 1920, gdzie zalew czerwonoarmistów zostanie rozbity przez manewr oskrzydlający wojsk Piłsudskiego, wzbogacone zostaną o jeszcze bardziej rozbudowane elementy scenografii oraz zjawiskowe efekty specjalne z wykorzystaniem wody i światła. W 2022 niezmiennie za scenariusz odpowiada poznański historyk sztuki i poeta prof. Jacek Kowalski, reżyseruje Filip Klepacki, a Marcin Matuszewski przygotował ścieżkę dźwiękową.

W tym roku widowiska odbędą się w cztery weekendy na przełomie czerwca i lipca:

 

  • 24.06 i 25.06
  • 01.07 i 02.07
  • 08.07 i 09.07
  • 15.07 i 16.07

 

Widowiska nocne to jedne z największych wydarzeń kulturalnych naszego regionu. Co roku Murowaną Goślinę odwiedzają przy tej okazji tysiące widzów. Wejściówki dostępne są na stronie www.parkdzieje.pl.

Dzięki współpracy z Kolejami Wielkopolskimi, uczestnicy mogą dojechać na wszystkie widowiska kupując bilet tam i z powrotem w cenie 5 zł.

Seria wydarzeń „Orzeł i Krzyż” w Parku Dzieje jest realizowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dodatkowe informacje: Łukasz Kowalka, tel. 728 448 986