Co miesiąc zapraszamy na wycieczki tematyczne. Spacerujemy po mniej znanych dzielnicach miasta, odwiedzamy miejsca z dala od turystycznych szlaków i koncentrujemy się na jednym wątku. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda Poznań Borejków czy Bambrów, zajrzeć na Łazarz czy poznać historię miejskiej komunikacji te wycieczki są właśnie dla Ciebie. Informację o kolejnych spacerach można znaleźć poniżej oraz na naszym profilu na Facebooku.

 

Nad Wartę: Owińska - Radojewo

Termin: 8 czerwca 2024, godz. 9,00, początek: dworzec kolejowy Owińska (dojazd pociągiem: Poznań Główny-Owińska 8:37-8:59, dojazd autobusem nr 312: Rondo Śródka-Owińska PKM 8:15-8:50)
Przewodnik: Andrzej

 

Nad Wartę: Radojewo - Owińska

Termin: 8 czerwca 2024, godz. 12:10, początek: przystanek Radojewo w kierunku Suchego Lasu (dojazd autobusem nr 167: Rondo Śródka-Radojewo 11:35-12:06)
Przewodnik: Andrzej
Opis: Radojewo - północna dzielnica miasta Poznania, która weszła w jego skład w 1987 roku i Owińska - historyczna miejscowość w gminie Czerwonak. Od dawien dawna oddzielone od siebie rzeką Wartą, stanowiącą granicę między tymi dwoma fyrtlami. Fizycznie zostały połączone kładką z punktem widokowym w 2023 roku. Jednak już wcześniej łączyła je długa, wspólna historia położenia na terenie dóbr należących do żeńskiej gałęzi zakonu cystersów, nadanych przez księcia Przemysła I w XIII wieku. Po roku 1797 majątek odebrany cysterkom władze pruskie przekazały berlińskiemu bankierowi Zygmuntowi Ottonowi von Treskow. Obydwie miejscowości pozostały we władaniu rodziny von Treskow aż do 1945 roku. Do tego okresu funkcjonował tam prom łączący obie miejscowości, z którego korzystał sam cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte w czasie zwiedzania okolicznych majątków. W obu miejscowościach warto zobaczyć pałace i ich otoczenie parkowe. Do atrakcji Radojewa należą sztuczne ruiny i cmentarz rodziny von Treskow ukryty w zieleni. W Owińskach uwagę zwracają kładka pieszo-rowerowa, Dąb Bartek i otoczenie poklasztorne oraz mroczna historia z czasów II wojny światowej, związana z akcją T4.

WAŻNE: Wycieczki mają charakter terenowy, a trasa prowadzi po drogach gruntowych, przez las i wzniesienia. Prosimy o zabranie wygodnego obuwia, zapasu wody, nakrycia głowy i odpowiedniej odzieży.

WAŻNE: Wycieczki prowadzone są w konwencji "free walking tour". Wstępne zapisy nie są wymagane, a spacer odbędzie się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Wycieczka nie jest dotowana przez żadną instytucję ani sponsora, dlatego na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

 

Uwaga. W celu zapewnienia komfortu wszystkim uczestnikom spaceru zadbajmy o utrzymanie odpowiedniego dystansu od osób, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień. Prosimy też o rezygnację z udziału w wydarzeniu w przypadku pojawienia się objawów infekcji.

 

Grupa Przewodników PoPoznaniu.pl