W najbliższy poniedziałek w Salonie FOTONATURA odkryjemy tajemnicę i piękno wybranych wielkopolskich mokradeł oraz efekty projektu, który ma na celu uratować je przed suszą.

W najbliższy poniedziałek tj. 11 marca o godz. 18:00 Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Łopuchówko i Fundacja Ludzki Świat - Mundo Humano zapraszają do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra” na wernisaż wystawy „Sen o wodzie”.

Autorką zdjęć jest Agata Ożarowska - biolożka, ze szczególnym zamiłowaniem do ornitologii, fotografka oraz fototerapeutka, etnolożka i asystentka zdrowienia. Jej działalność zawodowa jest synergią wykształcenia, pasji i doświadczenia. Kierunki, w stronę których podąża to: fotografia, podróże, przyroda i herbata, którą będzie można skosztować podczas spotkania.

W drugiej części wydarzenia zapraszamy na prelekcję „Sen o wodzie – okiem podróżniczki”, gdzie Agata Ożarowska opowie o swoich dotychczasowych wyjazdach i znaczeniu wody w przyrodzie.

Leśne mokradła to potężne, naturalne magazyny wody chroniące nas przed suszami, powodziami i nadmiernym odpływem wód. Zmiany klimatyczne oraz wynikające z niewiedzy błędy popełniane w przeszłości przyczyniły się do zaburzenia pracy tego naturalnego mechanizmu retencyjnego. Mając tego świadomość, leśnicy z poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych swoje działania skupili na ratowaniu mokradeł, realizując od 2021 r. projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Przedsięwzięcie realizowane jest pod hasłem „Las pełną gąbką”, bo poznańscy leśnicy wiedzą z praktyki, że las może wchłaniać, zatrzymywać wodę i działać jak gąbka. Prezentowane na wystawie fotografie powstały w ramach projektu.

Zdjęcia będzie można podziwiać do końca maja w godzinach otwarcia OEPL „Dziewicza Góra”.

Wystawa jest częścią projektu „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększenie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”.

Link do wydarzenia na profilu FB: https://www.facebook.com/events/2501100390073052/?ref=newsfeed

Pinezka do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/zCouxRpn1VuwXGHu5