16.11.2021r. o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w Bolechowie przedstawiciele Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie spotkają się z mieszkańcami Bolechowa-Osiedle celem przedstawienia problemów gospodarki leśnej w lasach gospodarowanych przez zakład znajdujących się w sąsiedztwie miejscowości Bolechowo - Osiedle.

W ostatnich latach, głównie z powodu dynamicznie postępujących zmian klimatycznych, których zauważalnym obrazem jest przede wszystkim susza, leśnicy Zakładu zauważają postępujący proces zamierania niektórych starszych drzew, a nawet całych fragmentów lasów. Niepokojące zjawisko dotyczy przede wszystkim borów, czyli niemal jednogatunkowych lasów sosnowych w wieku powyżej 120 lat rosnących na zbyt żyznych dla nich siedliskach. Są to często lasy sztucznego pochodzenia, czyli takie które kiedyś posadził człowiek, gdzie  w celu zaspokojenia potrzeb dawnego (bo sprzed ponad wieku) przemysłu drzewnego wprowadzano głównie sosnę w miejscach gdzie powinny rosnąc gatunki liściaste: dąb, lipa, grab, czy klon.

Gdzieniegdzie osłabione drzewa są dodatkowo atakowane przez korniki i grzyby, które potrafią doprowadzić do dość szybkiego zamierania nawet starych, dużych i pozornie silnych sosen.

Aby wyprzedzić proces zamierania lasu leśnicy prowadzą tzw. przebudowę, czyli sadzą, w miejscach gdzie stary las należy zastąpić młodym pokoleniem, drzewa gatunków lepiej przystosowanych zarówno do zmian klimatu jak i lokalnych siedlisk. Najczęściej odbywa się to poprzez usuwanie kilku, kilkunastu obumierających drzew lub bardzo starych drzew (celem zapewnienia miejsca z wystarczającą ilością światła) i posadzeniu w kolejnym roku sadzonek przyszłego lasu. Taką metodę  naśladującą naturę nazywa się odnowieniem na gniazdach.

Oprócz samej przebudowy lasu leśnicy muszą na bieżąco usuwać pojawiające się wciąż pojedyncze, obumierające drzewa. W tym przypadku także najczęstszym powodem ich zamierania są  owady oraz grzyby,  choć czasem szkody powodują jednorazowe zdarzenia , np. gradobicie lub uderzenie pioruna.

Na spotkaniu leśnicy opowiedzą też o zamierzeniach dotyczących lasu nad Wartą planowanych na rok 2022.

 

Leśny Zakład Doświadczalny Murowana Goślina