Bezpłatne czipowanie psów

 

Mieszkańcy gminy Czerwonak posiadający psy, mogą je trwale elektronicznie oznakować (zaczipować). Akcja prowadzona jest bezpłatnie, w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Czerwonak w 2021 r.

Bezpłatne czipowanie psów prowadzi Klinika Weterynaryjna dr Tomasza Lutego, ul. Dąbrówki 6 w Czerwonaku, tel. 61 812 10 87, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 10:00 - 19:00, w soboty 10:00 - 14:00.

Przypominamy jednocześnie, że na terenie gminy Czerwonak czipowanie psów nie jest obowiązkowe, jednak oznakowanie w ten sposób swojego pupila może znacznie ułatwić jego odnalezienie, w przypadku jeśli się zgubi.

 

Gdy zaginie pies

 

W przypadku zaginięcia psa, w pierwszej kolejności należy zgłosić ten fakt Straży Gminnej w Czerwonaku (tel. 601 535 019). Straż Gminna posiada czytniki i jeśli pies jest zaczipowany, możliwe jest szybkie sprawdzenie, kto jest jego właścicielem. W takiej sytuacji zwierzę znacznie szybciej wraca do swojego domu.

O zaginięciu psa można poinformować także Wydział Promocji i Rozwoju, przesyłając komunikat oraz zdjęcie zwierzęcia na adres: promocja@czerwonak.pl. Informacja opublikowana zostanie na gminnym profilu Facebook: „Czerwonak, zobacz więcej”: www.facebook.com/czerwonakzobaczwiecej

Psy bezdomne lub psy, w przypadku których ustalenie właściciela nie jest możliwe, są wyłapywane przez Straż Gminną i przewożone do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie.

 

 

Schronisko dla Zwierząt w Skałowie

 

Zwierzęta bezdomne lub zagubione, których właściciela nie można ustalić, przewożone są do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, ul. Warzywna 25, 62-025 Kostrzyn.

Godziny pracy Schroniska: dla odwiedzających i adoptujących: pon. – pt. 08.00 – 16.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty.

Biuro Schroniska: pon. – pt. 7.00 – 15.00, tel. 783 552 272, e-mail: zwiazek.miedzygminny.schronisko@op.pl

Spotkania adopcyjne odbywają się do godziny 18.00, po wcześniejszym ustaleniu godziny drogą telefoniczną.

Przy Schronisku dla Zwierząt w Skałowie działa również hotel dla zwierząt oraz cmentarz.

Szczegółowe informacje dostępne pod adresem: //schronisko-skalowo.pl/

Psy do adopcji z terenu gminy Czerwonak SPRAWDŹ

 

Adopcja krok po kroku

Psy i koty ze Schroniska dla Zwierząt w Skałowie czekają na nowy, bezpieczny i kochający dom. Choć zachęcamy przede wszystkim do adopcji zwierzaków, które trafiły do Schroniska z terenu naszej gminy, to wszystkie one tęsknią do obecności człowieka, wspólnych zabaw, czy spacerów. Adoptując psa lub kota ze Schroniska dla Zwierząt w Skałowie zyskujesz przyjaciela, który zawsze będzie Cię kochał!

 

Pamiętaj jednak, że nowy domownik, pies lub kot, to również odpowiedzialność. Dlatego zanim adoptujesz, poznaj lepiej wybranego zwierzaka. Spędź z nim trochę czasu na terenie Schroniska, pobaw się z nim, idźcie razem na spacer. Warto też porozmawiać z pracownikami i wolontariuszami Schroniska, którzy dobrze znają zwierzęta i mogą o nich dużo i ciekawie opowiedzieć. Taka rozmowa z pewnością pomoże w podjęciu właściwego wyboru. Adopcja psa lub kota to wspaniała przygoda i wielka odpowiedzialność.

Psy przygotowywane do adopcji są oceniane i prowadzone przez behawiorystę oraz doświadczonych opiekunów. Ważne by zaufać ich wiedzy. Wszyscy podopieczni Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, po zakończeniu okresu kwarantanny i ewentualnego leczenia, są przygotowywani do adopcji:
 

  1. dorosłe psy w chwili wydawania do nowego domu są zaszczepione przeciwko chorobom wirusowym, wściekliźnie oraz zachipowane, dorosłe koty natomiast są zaszczepione przeciwko chorobom wirusowym. Wszystkie psy i koty są po zabiegu sterylizacji lub kastracji (z wyjątkiem przeciwskazań weterynaryjnych) i posiadają uzupełnioną książeczkę zdrowia;
  2. szczenięta i kocięta do 4 miesiąca życia, w chwili wydawania do adopcji, są po odpchleniu, odrobaczeniu i szczepieniu stosownym dla wieku, które należy powtórzyć zgodnie ze wskazówkami weterynaryjnymi.

 

Adoptować zwierzę może osoba pełnoletnia, na podstawie okazania dowodu osobistego, która zapoznała się ze zwierzęciem i spełnia wszelkie wymagania adopcyjne dotyczące wybranego psa lub kota.

 
Od czego należy zacząć procedurę adopcji?
 
1. telefon do schroniska lub przejrzenie strony www.schronisko-skalowo.pl, na której znajdują się zdjęcia i opisy czworonogów
- w trakcie rozmowy behawiorysta zada pytania, dotyczące miejsca zamieszkania zwierzęcia, w tym: czy w rodzinie są dzieci,  czy są inne zwierzęta, jaki tryb życia prowadzi przyszły właściciel psa lub kota
2. umówienie terminu wizyty w schronisku
- w czasie wizyty pies jest zabierany na spacer, co pozwala na wzajemne poznanie, pierwsze obserwacje,
- w trakcie wizyty przedstawiane są również inne psy i przyprowadzane na zapoznanie
3. kilka dni na przemyślenie i podjęcie decyzji lub umówienie kolejnego spotkania
4. adopcja następuje najczęściej po drugim spotkaniu (jeśli ktoś potrzebuje więcej czasu lub wizyt, schronisko je zapewnia)
5. jeśli w domu mieszka już inny pies organizowany jest wspólny spacer zapoznawczy
 
Niezwykle istotne jest to by adoptowane zwierzę do schroniska nie wróciło - to zawsze ogromny dramat dla zwierzęcia więc adopcja musi być przemyślana!
 
Rodziny, które adoptowały zwierzę ze Skałowa mogą liczyć na wsparcie behawiorysty również  wtedy gdy pies zamieszka już w swoim nowym domu.

 

 

Jak opiekować się psim seniorem?

 

Każdy pies osiąga status seniora w innym wieku.
Małe pieski żyją dłużej od psów ras średnich i dużych. Gdy zachowanie psa zmienia się: ma mniej energii, wzrok lub słuch są słabsze, jego spacery spokojniejsze i dłużej a po nich odpoczywa prawdopodobnie nasz pupil zaczyna być seniorem.
 
Jak możemy go wpierać w jesieni życia?
 
- warto poprosić weterynarza o poradę w kwestii żywienia - bo ono powinno być dobrane do wieku i stanu zdrowia psa. Takie wskazówki możemy również znaleźć na stronach producentów karmy dla zwierząt.
- warto częściej wyprowadzać psa na spacery, natomiast powinny być one krótsze i mniej intensywne niż do tej pory. Dobrze dobrana aktywność fizyczna, pozwala zachować odpowiednią masę ciała i dłużej cieszyć się dobrą formą.
- regularne wizyty u weterynarza mogą zapobiec wielu chorobom lub zdecydowanie zmniejszyć ich uciążliwość.
- warto zapewnić naszemu przyjacielowi większy spokój. 
 
Uważna obserwacja psa, jego zachowań a także szybka reakcja na pojawiające się zmiany sprawi, że starość może być dobrym i cennym czasem w życiu naszym i naszego przyjaciela.
To czas pewnych ograniczeń, nowych potrzeb psa ale przede wszystkim czas prawdziwej przyjaźni.

 

One szukają domu w gminie Czerwonak: