"Atrakcyjny" przewodnik #CzerwonakŁączy

Przedstawiamy drugą część praktycznego wakacyjnego przewodnika po miejscach bardziej i mniej znanych w naszej gminie. Zachęcamy, by zarezerwować sobie cały weekend i spędzić go aktywnie waśnie tutaj.

Jako środek transportu, my oczywiście polecamy rower!

*Uwaga:

  • informacja o czasie dojazdu nie uwzględnia korków i dotyczy najszybszej możliwej trasy dotarcia do danej destynacji w oparciu o propozycje dojazdowe wygenerowane przez Google Maps, przy założeniu, że punktem początkowym podróży jest kładka pieszo-rowerowa w Owińskach.
  • Przed podróżą koniecznie sprawdź aktualne godziny funkcjonowania obiektu. Mogą się one różnić w zależności od pory roku i być aktualizowane zgodnie z bieżącymi potrzebami.


1) Uroczysko Maruszka, Kliny
– auto: 16 min (6,7 km)
– rower: 28 min (8,4 km)
– pieszo: 1 godz. 34 min (6,7 km)

Wiele lat temu stała tu Karczma Maruszka, po której dziś nie ma śladu. Z miejscem wiąże się legenda opowiadająca o nieszczęśliwej miłości pruskiego oficera i wiejskiej dziewczyny, którzy targnęli się na swoje życie. Uroczysko znajduje się na trasie Cysterskiego Szlaku Rowerowego i Szlaku Legend Puszczy Zielonki.

2) Jezioro Bolechowskie
– auto: 9 min (5,9 km – odległość do skraju lasu przy ul. Leśnej w Bolechowie, z tego punktu zostaje jeszcze ok. 1,1 km do pokonania pieszo)
– rower: 22 min (6,6 km)
– pieszo: 1 godz. 32 min (6,6 km)

Jezioro Bolechowskie to jezioro eutroficzne, czyli silnie odżywione, dzięki czemu rozwija się w nim wiele gatunków roślin i zwierząt. Otoczone lasami dębowo-grabowymi i torfiastymi łąkami stanowi świetne miejsce do eksploracji – także z dziećmi (warto zabrać kalosze). Znajdują się tu pomnikowe dęby i sosny.

3) Dąb Bartek, Ul. Cysterek 6, Owińska, Przy Kładce

Dąb Bartek jest zdecydowanie najciekawszym pomnikiem przyrody w gminie Czerwonak. Stoi dumnie na wzniesieniu nad Owińską Strugą, ma ok. 500-600 lat i zdecydowanie pamięta czasy świetności opactwa cysterskiego. Obwód tego potężnego drzewa wynosi 770 cm. Według legendy drzewo kazał posadzić król Władysław Jagiełło na pamiątkę nawrócenia Litwy oraz zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem – dokonać miał tego zaufany rycerz o imieniu Bartek. Podobno w 1806 r. piękno dębu Bartek podziwiał Napoleon, gdy przejeżdżał przez Owińska.


4) Przystań Akwen Marina
– auto: 9 min (5,2 km)
– rower: 17 min (5,2 km)
– pieszo: 1 godz. 13 min (5,2 km)

AKWEN Marina znajduje się na szlaku wodnym Wielkiej Pętli Wielkopolski. Można tu m.in. zorganizować piknik lub ognisko, wynająć domek grillowy, skorzystać z boiska do siatkówki plażowej.

Można tu też wynająć kajaki – polecamy spływy kajakowe organizowane przez CRKF AKWEN.

5) Dębogóra Ranch, ul. Karłowicka 1a, Dębogóra
– auto: 22 min (16,4 km)
– rower: 33 min (10,1 km)
– pieszo: 2 godz. 17 min (9,9 km)

Wyjątkowa szkoła jazdy konnej w stylu western położona jest w malowniczej scenerii. Odbywają się tu specjalistyczne warsztaty i pokazy kaskaderskie.
Polecamy kontaktować się przez e-mail: debogoraranch@gmail.com lub telefonicznie: w sprawie jazd – 507 155 401 i 507 653 738, w sprawie pensjonatu i treningów koni – 501 364 288.

6) Glinianka – Stara Żwirownia w Annowie
– auto: 8 min (3,5 km)
– rower: 14 min (3,6 km)
– pieszo: 51 min (3,5 km)

Pojedynczy staw w Annowie jest mały, ale niezwykle urokliwy. Należy pamiętać, że jest to łowisko i kąpiel w nim jest zakazana. Niecały kilometr od stawu znajduje się pomnik – biały rower – upamiętniający Ryszarda Walerycha – miłośnika Puszczy Zielonki i turystyki – szczególnie rowerowej.

7) Nieczynny Cmentarz Ewangelicki, ul. Leśna, Promnice
– auto: 7 min (4,8 km)
– rower: 12 min (4,4 km)
– pieszo: 1 godz. 41 min (4,4 km)

Pozostałości cmentarza ewangelickiego w Promnicach założonego na początku XIX wieku przypominają o wielokulturowej historii Wielkopolski. Zachowało się na nim kilka wartych obejrzenia,
kamiennych nagrobków.

8) Kościół pw. Św. Mikołaja, ul. Bydgoska, Owińska
– auto: 3 min (0,55 km)
– rower: 5 min (0,55 km)
– pieszo: 11 min (0,55 km)

Ten najstarszy obiekt zabytkowy w naszej gminie ufundowany został przez cysterki, a jego budowę rozpoczęto w XV wieku. W nawie kościoła zachowały się trzy pierwsze belki zdobione malowanymi rozetami. Kościół nazywany jest cmentarnym ze względu na sąsiadujący z nim najstarszy w Owińskach cmentarz parafialny. W okresie letnim można go zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00. Klucz do kościoła dostępny jest w sąsiadującym z kościołem domem.


9) Jaśkowa Dolina – Alpaki & Lawenda, Ul. Sarnia 9, Mielno
– auto: 20 min (14,1 km)
– rower: 32 min (9,6 km)
– pieszo: 1 godz. 42 min (8,6 km, trasa przez las)

W tym wyjątkowym miejscu macie szansę poznać alpaki, odpocząć i zrobić sobie piękne zdjęcia w lawendowym polu. Umówić się można przez profil Jaśkowej Doliny na Facebooku
lub telefonicznie: 515 124 800