"Atrakcyjny" przewodnik #CzerwonakŁączy

Mamy dla Was podręczny i praktyczny przewodnik z informacją dokąd możecie się wybrać z kładki pieszo-rowerowej w Owińskach i ile czasu zajmie Wam dotarcie do celu, w zależności od tego, czym będziecie się przemieszczać.

Jako środek transportu, my oczywiście polecamy rower!

*Uwaga:

  • informacja o czasie dojazdu nie uwzględnia korków i dotyczy najszybszej możliwej trasy dotarcia do danej destynacji w oparciu o propozycje dojazdowe wygenerowane przez Google Maps, przy założeniu, że punktem początkowym podróży jest kładka pieszo-rowerowa w Owińskach.
  • Przed podróżą koniecznie sprawdźcie aktualne godziny funkcjonowania obiektu. Mogą się one różnić w zależności od pory roku i być aktualizowane zgodnie z bieżącymi potrzebami.


1) Zbiorniki pożwirowe „Czerwonackie Mazury” ul. Plażowa 1, Owińska
- auto: 7 min. (2,4 km)
- rower: 10 min. (2,4 km)
- pieszo: 34 min. (2,3 km)

„Czerwonackie Mazury” to nie tylko piękne trasy spacerowe i rowerowe. Jest tu kąpielisko AKWEN Tropicana czynne w okresie letnim i wyciąg do wakeboardingu pozwalający poślizgać się po wodzie na specjalnej desce. Obok znajduje się także Zielony Labirynt. Podczas spaceru na pewno traficie na głaz narzutowy wyznaczający przebiegający przez Owińska 17 południk – to świetne miejsce na zrobienie pamiątkowego zdjęcia.


2) Kościół pw. św. Józefa w Kicinie, ul. Kościelna 2, Kicin + Droga Tajemnic Różańcowych w Kicinie, Kościół na trasie Szlaku Kościołów Drewnianych,
- auto: 14 min. (8,6 km)
- rower: 25 min. (7,4 km)
- pieszo: 1 godz. 41 min. (7,2 km)

Kościół pw. św. Józefa znajduje się na trasie Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki. We wzniesionym w XVIII wieku kościele zachowało się oryginalne wyposażenie: ołtarz główny, ambona, chrzcielnica, a nawet część ław. Warto przejść się tez urokliwa Drogą Tajemnic Różańcowych z 20 rzeźbionymi kapliczkami na jej trasie, prowadzącą aż do Wierzenicy.

3) Leśniczówka Leśnictwa Annowo, Annowo 10
- auto: 8 min.
- rower: 13 min.
- pieszo: 50 min.

Dworek myśliwski w Annowie stanowił własność rodziny von Treskow kojarzonej przede wszystkim z pałacem w Owińskach. Obiekt jest przykładem XIX-wiecznej zabudowy szlacheckiej i obecnie pełni funkcję leśniczówki Leśnictwa Annowo. W okolicy można odpocząć w strefie piknikowej, przy której znajdują się tablice edukacyjne. Wiosną kwitnie tu kokorycz, a na znajdującym się nieopodal łozowisku można spotkać żurawie.

4) Zabudowania pocysterskie w Owińskach, Plac Przemysława 12, Owińska
- auto: 3 min. (0,5 km)
- rower: 2 min. (0,5 km)
- pieszo: 9 min. (0,5 km)

Obiekty znajdujące się przy placu Przemysława to zdecydowanie perełka architektoniczna gminy Czerwonak. Do obecnego kształtu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela przyłożyli się kojarzeni z Farą Poznańską architekci – Jan Catenazzi i Pompeo Ferrari. W klasztorze wybudowanym ok. 1250 r. działa obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Ośrodek prowadzi Muzeum Tyflologiczne, Aromatorium oraz Park Orientacji Przestrzennej. Do Muzeum i Aromatorium trzeba się umówić wysyłając wiadomość e-mail na adres- muzeum@niewidomi.edu.pl i aromatorium@niewidomi.edu.pl


5) Kamień pożarzysko w Puszczy Zielonce
- auto: 18 min. (5,6 km)
- rower: 20 min. (5,6 km)
- pieszo: 1 godz. 20 min. (5,6 km)

„Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las”. Głaz „kamień pożarzysko” upamiętnia tragiczne dla Puszczy Zielonki wydarzenie – pożar z sierpnia 1992 r., który zniszczył ok. 250 ha lasu. Obok głazu znajduje się nadpalona, martwa już sosna, będąca pomnikiem przyrody.

6) Wieża widokowa na Dziewiczej Górze, Dziewicza Góra 5, Czerwonak
- auto: 12 min. (6,1 km – odległość do parkingu przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”, z tego punku zostaje jeszcze ok. 500 m do pokonania pieszo)
- rower: 24 min. (5,7 km)
- pieszo: 1 godz. 23 min. (5,7 km)

Znajdująca się na szczycie Dziewiczej Góry wieża widokowa umożliwia podziwianie ciągnących się po horyzont puszczańskich lasów oraz panoramy Poznania.

7) Traperska Osada, ul. Lipowa 50A, Bolechówko
- auto: 8 min. (3 km)
- rower: 12 min. (3 km)
- pieszo: 43 min. (3 km)

W Traperskiej Osadzie z pewnością poczujesz się jak na Dzikim Zachodzie. Osada zaprasza grupy zorganizowane i samotnych traperów. Możecie tu pojeździć konno, a także – w psich zaprzęgach, które latem odbywają się z użyciem specjalnych wózków. Koniecznie zapoznajcie się z ofertą na profilu Traperskiej Osady na Facebooku.

 

8) Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn
- auto: 14 min. (5,2 km – przez Bolechowo-Osiedle)
- rower: 13 min. (3,3 km)
- pieszo: 47 min.  (3,3 km)

Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn co prawda nie znajduje się w gminie Czerwonak, tylko w gminie Suchy Las, ale dzięki kładce pieszo-rowerowej jest oddalony od niej o rzut beretem. Żal byłoby go nie zamieścić w naszym wakacyjnym przewodniku. Zrekonstruowany XV- wieczny drewniany młyn wodny, odtworzony bez użycia gwoździ, to Centrum Ochrony Pachnicy dębowej, ekspozycja stała poświęcona roli martwego drzewa w lesie, leśne laboratorium i wspaniałe tereny spacerowe. Zachęcamy by odwiedzić naszych sąsiadów.